< Zpět na výpis | 25. června 2019

Češi na tom s finanční gramotností nejsou příliš dobře. Vyplatí se začít vzdělávat už i malé děti.

I když Češi tvrdí, že jsou na tom s finanční gramotností dobře, není tomu tak.

Mylně se totiž domnívají, že pokud vědí, co je to RPSN a mají alespoň základní pojem o tom, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, na finančním poli si vystačí. Není tomu ovšem tak. Šetřit na horší časy nedokáže každá druhá rodina a každá třetí se potýká s dluhovou pastí, vinou neuvážlivých spotřebních půjček, které není schopna splácet. Dluhy domácností rostou a disciplína a povědomí o tom, že je vhodné si již ve dvaceti letech začít šetřit na důchod, je jen velmi malé. Právě z tohoto důvodu je třeba, aby se finanční gramotnost dostala pod kůži zejména našim dětem, které jsou budoucností této ekonomiky.

Jak si vedeme?

Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčku zná vesměs každý. Co, ale lidé velmi často opomíjí, jsou úroky, které jdou ruku v ruce s nadprůměrně vysokým RPSN. Jedna „zdánlivě“ výhodná půjčka střídá další a dluhová past je na světě. Přitom by stačilo tak málo, a sice sednout si s kusem papíru ke stolu a veškerá pro a proti, uvážit a to nelépe v konkrétních číslech. To ovšem umí, málokdo. Schopnosti počítat složené či dokonce jednoduché úročení, které se učí na středních školách, ovládá jen málokdo. Pojmy typu diverzifikace investic pak nezná téměř již nikdo, kdo se nepohybuje v ekonomickém prostředí. A to je špatně. Nelibě na to jsme i s finančním chováním a naší schopností šetřit peníze. Velmi často totiž rodiny nejsou schopné vyjít s danými penězi ani do další výplaty. Stanovit si priority a dlouhodobé cíle je přitom tím nejjednodušším způsobem, jak se ve financích orientovat. Stejně tak bychom měli přistupovat i k otázkám financí. Měli bychom znát rozdíly ve finančních produktech a také bychom je měli umět správně využívat.

Rodiče musí jít dětem příkladem

Pokud máme děti, neměli bychom se spoléhat na to, že vše podstatné je naučí škola. Ač se finanční gramotnost již několik let učí na základních školách, ty správné modely zacházení s penězi si přece jen budou brát od nás, tedy od rodičů. Pokud chceme, aby se naše děti, vyhnuli v dospělosti finančním problémům a namísto půjček si uměli své vydělané peníze ušetřit. Zajistíme jim plnohodnotný a bohatší život, ve kterém se nebudou muset obávat odchodu ze svého zaměstnání či nečekaných výdajů v jejich domácnosti. To nejlepší si ovšem nevezmou z vašich slov, nýbrž ze samotných činů. Pokud budete dětem vyprávět o nutnosti šetření a sami s ním máte problémy, uvidí to a budou pokračovat ve vašich šlépějích. Zlepšíte tak do budoucna nejen finanční zdraví vašich dětí, nýbrž i to vaše.

Jak můžete děti vzdělávat?

Některé banky v současné době vstupují na trh s lekcemi gramotnosti, které přednášejí nejen na školách, nýbrž i v různých zájmových institucích a podobně. Snaží se rovněž i nabízet různé dětské finanční produkty, které dětem napomohou správně nastartovat hospodaření s jejich prvními vlastními penězi. Vy, jakožto rodič, musíte své děti naučit zacházet s penězi, které si dítě buď samo vydělá a to například utřením mokrého nádobí či vynesením odpadků a podobně anebo, které dostane na Vánoce pod stromeček. Když totiž budete za dítě vše platit, nikdy se nenaučí peníze skutečně ovládat, ba naopak v dospělosti budou ovládat je. Až si totiž dítě začne samo vydělávat, mohlo by se stát, že veškeré své vydělané peníze neurvale rozhází za zbytečnosti a bude se domnívat, že je to tak správně. U menších dětí můžete začít s finanční gramotností tak, že s nimi budete hrát různé deskové hry, které se finanční gramotností zaobírají. Těm větším zase můžete pořídit vlastní konto s jejich skutečnou kartou pro platby i výběry z bankomatu. Dítě tak získá zodpovědnost nad svými vlastními penězi a pochopí, že když si něco koupí, bude muset opět šetřit na další věc, na kterou má zálusk a nebude rozhazovat za zbytečnosti.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace