< Zpět na výpis | 12. dubna 2019

Češi se již změny zaměstnání nebojí tolik, jako dříve

Nulový kariérní postup, nezajímavé finanční ohodnocení, nedostatek benefitů, nezajímavá práce, stereotyp.

Tak přesně díky těmto ukazatelům jsou Češi ochotni vyměnit svého stávajícího zaměstnavatele za nového. Díky tomu, že klesá nezaměstnanost, mají lidé mnohem svobodnější ruku v hledání nových pracovních nabídek a díky tomu tak výrazně stouplo sebevědomí nynějších zaměstnanců, kteří se oproti dřívějším dobám změny svého zaměstnání již tolik neobávají. 

Jednou za pět let vymění svou práci každý druhý

V roce 2015 vyměnil zaměstnanec svou práci v průměru jednou za osm let. Tehdejší zaměstnanec byl ochotný skousnout nepřeberné množství přesčasů, despotického šéfa či nepřiměřené finanční ohodnocení. Dnešní profil zaměstnance je ovšem naprosto jiný. Lidé se nebojí ozvat a říci si o lepší platové podmínky, zjistili také, že osobní život nelze zcela vyměnit za pracovní vytížení a je jim více než jasné, že kariérní postup hraje v jejich životech obrovskou roli a to zejména v době, která je zaměřená na výsledky. Díky tomu tak v současné době změní svou práci každý druhý zaměstnanec v průměru jednou za pět let. Firmy se tak snaží své dlouholeté pracovníky udržet ve svém podniku zuby nehty a jsou ochotni jim nabídnout i velmi zajímavé bonusy a zaměstnanecké benefity.

Vysoká fluktuace zaměstnanců stojí za řadou problémů

Problémem dnešní doby již není si zaměstnance najít, nýbrž si ho udržet. Průměrná fluktuace se v České republice pohybuje na hranici 15% přičemž, její zdravá míra má hodnotu kolem 5 až 7%. V mnohých firmách se tak během jednoho roku podaří vyměnit naprosto celé osazenstvo firmy. Velmi kritickou dobu přitom představuje období prvních třech měsíců, kdy je zaměstnanec ve zkušební době a má právo na to, prakticky ze dne na den bez udání důvodu svou práci opustit a dále je velmi kritickým rovněž i první rok, kdy se nováčci ve firmách necítí ani po roce počínaní dostatečně dobře a tak se porozhlédnou po nové, zajímavější práci, která jim může nabídnout více. Pokud ovšem firma několikrát do roka bude obměňovat svůj personál, nebude posléze dělat nic jiného než neustále zaučovat nové tváře, které se musí na svou pracovní pozici vhodně adaptovat.

Negativní dopad na fungování celé společnosti

Fluktuace zaměstnanců je sama o sobě velmi negativním milníkem pro celou společnost. Ta se totiž díky zvyšujícím se nákladům na neustále zaškolování nových pracovních sil nemůže plně věnovat svému know-how, má demotivované zaměstnance a vynakládá nemalé prostředky na jejich udržení. Firmy tak díky tomuto stavu mohou ročně přicházet až o stovky tisíc. Čím vyšší fluktuace je, tím hůře na tom firmy jsou.

Věnovat se nováčkům se firmám vyplatí

Motivace je tím nejvíce rozhodujícím faktorem, který míru fluktuace umí kočírovat. Dalšími faktory jsou délka pracovního poměru v dané firmě a také věk zaměstnance. Mladí lidé, kterým je do 30 let mají daleko větší potřebu neustále měnit své zaměstnání než lidé, kterým jej více jak 40 let. Lidé, kterým už je více jak 50 let mění zaměstnání ze všeho nejméně a to zejména z toho důvodu, že jim pracovní trh již nenabízí takové možnosti, jako mladším uchazečům. Mladší lidé totiž prahnou po nových zkušenostech a poznatcích, kdežto takzvaná generace Y má raději finanční a také pracovní stabilitu. Z tohoto údaje vyplývá, že čas, který zaměstnavatel věnuje nováčkovi, který je navíc mladý, bude hrát významnou roli v tom, zda ze zaměstnání odejde kupříkladu po jednom roce či v něm setrvá třeba i několik dlouhých let. Pokud si totiž zaměstnavatel ujasní, co od adaptace nováčka očekává a jaké úmysly s ním má po jeho zapracování, v případě, kdy ho bude správně motivovat nejen po zkušební době, nýbrž i kupříkladu rok po jeho adaptaci, je úspěch v udržení si svého nového zaměstnance, téměř zaručen.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace