< Zpět na výpis | 28. října 2019

Češi velmi rádi spoří, ovšem mnohdy špatně

Ač se to na první pohled nemusí zdát, české domácnosti v hojné míře začínají spořit a dobře se orientovat ve správě svých úspor.

Ovšem, ne vždy jim dochází, jakým způsobem by se měli o své úspory starat. Valná většina z nás, totiž nemá vůbec žádné zkušenosti se spořicím účtem a své peníze nechává na účtu běžném, popřípadě má své úspory doma pod polštářem, kde se rozhodně žádného zhodnocení nedočkají. To je ovšem velká škoda, jelikož se v mnohých případech ochuzují o výhodná zhodnocení svých uspořených peněz.

Rezerva patří na spořicí účet

Pokud si svou finanční rezervu necháváte na běžném účtu, děláte chybu. Inflace totiž z vašich úspor na běžném účtu neustále ukusuje a jejich hodnota tak letí strmě dolů. Každý z nás by tak rozhodně měl mít ke svému spořicímu účtu sjednaný i účet spořicí a právě na něj by měl ukládat svou železnou rezervu na horší časy. V dnešní době jsou tyto spořicí účty velmi dobře zhodnocovány a to kupříkladu za splnění různých podmínek, mezi které patří například splnění počtu plateb platební kartou v měsíci či minimální zůstatek na spořicím účtu a podobně. Díky tomu se můžete dočkat zhodnocení vašich úspor až o 3%.

Jak si spořicí účet zřídit?

Zřídit si spořicí účet je v současné době daleko jednodušší, než by se mohlo zdát. V mnohých případech dokonce již ani nemusíte navštěvovat kamennou pobočku banky, nýbrž si vše můžete zřídit doma u svého počítače. Spořicí účet zdarma, nabízí valná většina bank, které působí na našem trhu. Zřízení, vedení i využívání spořicího účtu je navíc zcela zdarma. Kromě jiného klienti oceňují i možnost výběru veškerých naspořených peněz a to kdykoliv to jen bude potřeba. Díky této velmi snadné dostupnosti naspořených peněz, je tak zcela nevýhodné nechat peníze ležet ladem na běžném účtu či dokonce doma pod polštářem a to bez jakéhokoliv zhodnocení.

K čemu spořicí účet vůbec slouží?

Spořicí účet má za úkol vytvářet finanční rezervu pro nevídané situace. Šetřit můžete například na nákup nového vozu, dětem na studium, na dovolenou či na cokoliv jiného. Některé banky dokonce na spořicím účtu zavádějí i takzvanou obálkovou metodu, kterou valná většina z nás hojně využívá doma. V tomto případě ovšem získáte ve svých obálkách značné zvýhodnění vašich peněz, k čemuž u vás doma jistě nedojde. I přesto všechno ovšem spořicí účet mnohým z nás, nic neříká a často na něj kupříkladu pravidelně pošlou třeba jen 20.000 Kč a přitom mají dalších 100.000 Kč na běžném účtu. Stejnou hloupostí je nechávat si na spořicím účtu peníze nad limit a nikterak efektivně je již dále nevyužívat. Základní pravidlo ovšem zní, že peníze, které jsou na běžném účtu, mají primárně sloužit k pokrytí základních potřeb a výdajů každého z nás v ten jistý měsíc. Další peníze by tak následně bez okolků měli odcházet ať už s pravidelností či nepravidelností na účet spořicí.

Podle čeho spořicí účet vybírat?

Spořicí účet by klienti měli vybírat zejména podle toho, jak vysoké úročení a také za jakých podmínek, nabízí. Velmi důležitá je i frekvence připisování jednotlivých úroků a také další dodatečné a neméně důležité podmínky. Některé spořicí účty si vyžadují provedení určitého počtu transakcí v měsíci za pomoci platební karty, jiné žádají po klientech například minimální zůstatek na spořicím účtu a podobně. Na spořicí účet navíc mohou každý měsíc odcházet pravidelně peníze z vašeho běžného účtu, díky čemu nemusíte sledovat pohyb peněz na spořicím účtu a víte, že se krásně zaplňuje. V každém případě dnes každý klient slyší na jednoduché zřízení spořicího účtu kupříkladu ke svému běžnému účtu v jeho bance. Zřízení lze dnes provádět buď za pomoci počítače či za pomoci mobilní aplikace v mobilu.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace