< Zpět na výpis | 10. září 2019

Citlivé údaje, které po vás firma nesmí chtít

Když si hledáte novou práci, musíte firmám poskytnut hned celou řadu osobních údajů.

Mezi které patří zejména vaše jméno, adresa, číslo občanky, číslo řidičského průkazu a neméně důležité rodné číslo. V některých případech je třeba doložit rovněž i kopii maturitního vysvědčení či jiného dosaženého vzdělání. Víte ovšem, na které údaje mají zaměstnavatelé skutečně nárok? A kdy je třeba začít být již na pozoru?

Rozsah jednotlivých informací o samotných uchazečích o zaměstnání popřípadě již o samotných zaměstnancích, by měl vždy odpovídat sběru konkrétního množství informací dané firmy. Tyto informace musí vždy souviset s danou pracovní pozicí a také s uzavřením pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel ovšem není z nějakého důvodu schopen vysvětlit, proč danou informaci potřebuje, znamená to pro vás důvod k opatrnosti.

Co od vás firmy mohou chtít a co nikoliv?

  • Adresu vašeho trvalého pobytu

Jednoznačně ano. Tento údaj, tedy adresa vašeho trvalého pobytu společně ještě s dalšími neméně důležitými údaji, mezi které patří například kontakt na vás a podobně, je pro firmu nezbytně důležitý. Je třeba ho tak uvést do životopisu a to bez výhrad. U samotného výběrového řízení se bez tohoto údaje nelze obejít.

  • Vaše rodné číslo

V případě rodného čísla buďte na pozoru. Rodné číslo nemusíte uvádět ve svém životopise a dokonce ani na pracovním pohovoru v daném assessment centru. Opačná situace ovšem nastává tehdy, vezmou-li vás do zaměstnání a vy máte, co nevidět nastoupit do firmy.

Rodné číslo se rovněž nemusí uvádět v samotné pracovní smlouvě, ovšem zaměstnanec je povinen tento údaj jiným způsobem svému zaměstnavateli sdělit. Tento stav je důležitý zejména pro další činnost daného zaměstnavatele. Ten totiž musí rodné číslo uvést na formulářích, které budou podstatné pro placení jeho daní či záloh na sociálním a také zdravotním pojištění. Pokud chcete uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě, je třeba uvést i rodné číslo vašeho dítěte, v opačném případě nikoliv.

  • Číslo vašeho občanského průkazu

Do životopisu své číslo občanského průkazu rozhodně uvádět nemusíte. Rovněž ho nemusíte sdělovat ani na výběrovém řízení. Tento údaj je totiž pro zaměstnavatele důležitý zejména tehdy, začne-li se schylovat ke skutečnému podpisu pracovní smlouvy.

  • Číslo vašeho řidičského oprávnění

Tento údaj se stejně tak, jako je tomu u občanského průkazu nesděluje ani v životopise ani na pracovním pohovoru. Pokud ovšem do zaměstnání nastoupíte a budete v něm muset obsluhovat i osobní či jiné motorové vozidlo, musí číslo vašeho řidičského oprávnění zaměstnavatel zaevidovat. Je to zejména z toho důvodu, kdy by probíhalo kupříkladu povinné školení všech řidičů ve firmě a podobně.

  • Údaj o vaší zdravotní pojišťovně

Tento údaj zaměstnavatel potřebuje, ovšem až v momentě, kdy dojde k podpisu pracovní smlouvy. Tento údaj je pro zaměstnavatele nezbytně nutný, jelikož vás bude po přijetí do zaměstnání muset povinně nahlásit u vaší pojišťovny, kdy za vás bude odvádět zdravotní pojištění.

  • Výpis z rejstříku trestů

Výpis z rejstříku trestů vyžadují vesměs firmy, kde je bezúhonnost uchazeče o zaměstnání prioritou. Pokud ovšem firma nelpí na tomto potvrzení, není důvod k tomu, aby byl tento výpis nadbytečně požadován ze strany zaměstnavatele.

  • Maturitní vysvědčení, diplom a podobně

V momentě, kdy je nutné danou pracovní pozici vykonávat pouze s ukončeným maturitním či vysokoškolským vzděláním, je vyžadování kopie maturitního vysvědčení či diplomu, nezbytností. Pokud ovšem k vykonávání profese není nutné vzdělání tohoto typu, je absurdní, aby po vás někdo chtěl kopii těchto dokumentů.

  • Informace o majetkových poměrech firmu nemusí zajímat

To, zdali máte auto, chatu, dům či jakýkoliv jiný majetek, firmu nemusí zdaleka vůbec zajímat. Nejste tudíž povinni své majetkové poměry jakkoliv sdělovat. K tomu, aby se zaměstnavatel mohl zajímat o vaši majetkovou situaci, musí mít pádný důvod a sice bude po vás chtít, abyste část své práce vykonávali na svém počítači, či se vás zeptá, zda chcete své soukromé auto využívat i k pracovním účelům a podobně.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace