< Zpět na výpis | 22. února 2019

Cizí jazyk vám v zaměstnání pomůže

Říká se, že čím více jazyků umíte, tolikrát jste člověkem. A něco na tom opravdu je. Kupříkladu v oblasti zaměstnání, je toto rčení doslova a do písmene na místě.

V současné době, kdy se firmy snaží být světovými a svůj sortiment zboží a služeb se snaží, co možná nejvíce globalizovat, jsou zaměstnanci, kteří jsou jazykově vybavení pro firmu mnohem zajímavější, než ti, kteří jazykům příliš nehoví. Zkušený personalista tak rozhodně jazykovou vybavenost, tedy pokud firma hledá právě takovéhoto kandidáta, zhodnotí ze všech možných úhlů pohledu a pokud přijde na to, že daný uchazeč umí hovořit v cizím jazyce a dokonce i plynně komunikovat, rozhodně si jeho telefonní číslo nepoznamená do svého diáře s poznámkou nevolat, nýbrž naopak. Cizí jazyk je tak doslova bránou k lepšímu zaměstnání.

On-line kurzy jsou fajn, mluvit vás ale nejspíše nenaučí

Většina těch, kteří se snaží novému jazyku naučit na vlastní pěst, spoléhá na to, že se cizímu jazyku naučí za pomoci moderních technologií a to zejména on-line kurzů a podobně. On-line kurz je sice skvělou variantou, jak se začít cizí jazyk učit a nemuset se přitom přizpůsobovat určitému režimu docházení do jazykové instituce či školy, avšak mluvit vás takovýto kurz nejspíše nenaučí. Jedná se zde zejména o motivaci, kterou daný člověk při on-line výuce jednoduše postrádá. Zkušený lektor vás přece jen donutí k tomu, abyste si doma otevřeli učebnici angličtiny či němčiny a opravdu se na dané téma podívali či si napsali alespoň „domácí úkol“, který vám lektor zadal. A i přesto, že v on-line prostředí můžete mít rovněž v uvozovkách živého lektora, je zde motivace a chuť k tomu učit se nový jazyk, přece jen o něco slabší. Pokud se tedy chcete ucházet o místo ve firmě, o které víte, že lpí na cizích jazycích, je moudřejší oslovit přímo lektora či školu, která se výukou jazyků zabývá na profesionální úrovni. Některé firmy dokonce tyto lekce svým zaměstnancům nabízejí a to jako příjemný benefit. Ovšem často je tento benefit určen spíše služebně starším zaměstnancům, u nichž firma nechce přijít o jisté jejich kvality, avšak chce, aby byl tento zaměstnanec jazykově vybaven, což do budoucna přinese firmě jistou konkurenční výhodu.

Počítejte s rozdílnými nároky na jazykovou vybavenost

Většina firem od svých nových potencionálních zaměstnanců očekává něco jiného. Některé firmy do svých řad hledají člověka, který umí plynule mluvit v cizím jazyce a do toho například i perfektně psát a vést i různé akce a cizojazyčné porady, jiná firma se zase pídí po někom, kdo dokáže napsat alespoň e-mail v cizím jazyce či komunikovat s někým, kdo ovládá technickou stránku daného jazyka a podobně. Každý obor má totiž specifické požadavky na své zaměstnance a podle toho je třeba se odvíjet. Díky tomu se budete moci při svém vzdělávání zaměřit buď na komunikativní stránku jazyka, technickou či odbornou.

Angličtina jako samozřejmost

Angličtinu berou v dnešní době personalisté jako samozřejmost. Tudíž je nadchnete mnohem více, pokud budete disponovat angličtinou na komunikativní úrovni a k tomu zvládnete ještě nějaký další cizí jazyk. K tomu aby v očích personalisty stoupla vaše osoba, je třeba, abyste druhý jazyk měli používat alespoň z 50%. Vesměs ale postačí umět základní úroveň druhého jazyka, která se označuje jako B2. Úroveň B2 odpovídá například maturitní zkoušce z cizího jazyka.

Jaké jazyky táhnou?

Kromě angličtiny se v pracovním procesu neobejdete ani bez němčiny či francouzštiny. Dnešní firmy se totiž snaží expandovat zejména do těchto evropských zemí, se kterými navazují důležité obchodní spolupráce. Dále pro vás bude výhodné umět buď ruštinu anebo dokonce polštinu. Mimo jiné je dobré kromě cizího jazyka dané země i vědět, jaká je kultura dané země a nejlépe i zvyky.

 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace