< Zpět na výpis | 17. července 2019

Co dělat, když pracujete pod „špatným“ nadřízeným?

Pracujete na pozici, která vás baví, máte rádi své kolegy a ani váš měsíční plat není k zahození.

Co vás ovšem ukrutně štve, je váš šéf, kterého nemůžete vystát a absolutně vůbec si ho nevážíte. Ten, který pomalu ale jistě sbírá veškeré vaše síly, vás může ve vašem zaměstnání hodně otrávit. Jak si s tímto stavem poradit a koho si lidé na vedoucích pozicích váží?

Když vás šéf nenechá dýchat?

Zná to nejspíše každý a sice stav, kdy pracujete do roztrhání těla nad úkolem, na který se vás váš nadřízený za jeden jediný den, zeptal asi desetkrát. Ne, opravdu se nemůžete přetrhnout a i když sami víte, že jste kvůli úkolu nešli ani na obědovou pauzu, vidíte na jeho tváři výraz, který říká, „dělá málo“. Dusivý šéf, který vás stále nutí k lepším výkonům, které jsou bohužel nesmyslné, vás může opravdu dohánět k šílenství. Pracovní kolektiv totiž nepotřebuje vystresovaného despotu, který někomu stále dýchá na záda, nýbrž opravdového loajálního šéfa, který je velkorysý a svému týmu, který si mimo jiné nejspíše i sám za sebe vybral, plně důvěřuje.

Pochvala v nedohlednu

Strávili jste v práci několik přesčasů jen proto, abyste udělali pro šéfa zadanou práci a k tomu ještě něco navíc a pochvala za váš splněný úkol na 110 % nikde? Tak to opravdu zabolí. Každý zaměstnanec totiž potřebuje čas od času slyšet pochvalu a ne pouze panické výkřiky, jak se nic nestíhá a nikdo dobře nepracuje. Pokud není váš šéf empatický a chválí pouze ve stavu nouze a to jen naučenou manažerskou frází, vaše motivace k ještě lepším výkonům, bude ta tam.

Čas je pro něj relativní pojem

Dalším velmi špatným šéfem je ten, jenž nerespektuje osobní volno svých zaměstnanců. Neustále přesčasy, porady mimo pracovní dobu a zadávání úkolů na doma, nikoho nemůže dlouhou bavit. Každý máme své rodiny, děti, koníčky a zájmy, kterým se po práci chceme věnovat. Pokud to náš šéf nerespektuje, nejspíše zaspal v dřívější době, kdy byla práce o víkendech běžným stavem a je třeba popřemýšlet, zda pod někým takovým, chcete skutečně pracovat.

Na co nezapomínat

Rozhodně však svému nadřízenému při plnění pracovních povinností nevzdorujte. Dle § 301 písm. a) zákoníku práce jsou zaměstnanci povinni pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci. Vzhledem k tomu, že v zaměstnání platí pravidlo nadřízenosti a podřízenosti, jsou zaměstnanci vázáni vykonávat uloženou práci dle platné uzavřené pracovní smlouvy a podle pokynů zaměstnavatele, potažmo svých nadřízených, a to i za předpokladu, že jim zadaná činnost nedává smysl. Povinnost plnit pokyny nadřízených, která patří k základním povinnostem zaměstnanců se samozřejmě týká jen příkazů, které jsou v souladu s právními předpisy. Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace