< Zpět na výpis | 15. května 2019

Co je to konsolidace půjček a kdy se nevyplatí?

Konsolidace půjček, popřípadě konsolidace dluhů, sloučení půjček či dokonce refinancování úvěru.

Názvů pro sloučení všech půjček do jedné, je opravdu mnoho. Ne ve všech případech se ovšem sloučení vašich půjček může vyplatit a namísto snížení měsíčních splátek či úrokové sazby vás překvapí konsolidace úvěru s opravdu vysokou úrokovou sazbou.

Kdy o konsolidaci půjček uvažovat?

O konsolidaci vašich půjček se vyplatí uvažovat tehdy, splácíte-li jistou půjčku v bance či jste využili služeb nebankovní instituce, vyčerpali jste svůj kontokorent a dokonce i kreditní kartu a již si nevíte rady, jak se s jednotlivými splátkami popasovat. V tento moment, se vám totiž vyplatí si všechny tyto půjčky sloučit do jedné, která bude všechny vaše dosavadní dluhy splácet. Výhodou pro vás bude, že se vám mohou snížit měsíční splátky na přijatelné minimum a také se můžete zbavit přemrštěné úrokové míry. V tomto případě ale buďte obezřetní, co se poplatků za předčasné splacení některé z půjček týče, ta by vás totiž mohla nemile překvapit. Pro každou banku je takovýto klient velmi zajímavým zákazníkem. Pokud tedy víte, že jste schopni veškeré své půjčky platit řádně a včas, můžete tímto způsobem ušetřit.

Kdy se vám konsolidace půjček nevyplatí?

  • Konsolidace půjček se vám nevyplatí v momentě, kdy jste například v evidenci bankovního registru dlužníků BRKI. V tomto případě vám refinancování vašich splátek nemusí být schváleno.
  • Úvěry na kreditních kartách či ty, které jsou pod záštitou nebankovních institucí, mají velmi často vysoké úroky a refinancování půjček by se vám nemuselo vyplatit. Výsledkem by totiž pro vás byl konsolidovaný úvěr s abnormálně vysokou úrokovou sazbou. V tomto případě je tedy mnohem rozumnější raději požádat o klasický bankovní úvěr.
  • Pokud jsou vaše dluhy astronomicky vysoké, měli byste namísto konsolidace popřemýšlet o takzvané americké hypotéce, tedy neúčelovém úvěru, který je zastaven nemovitostí. Znamenalo by to pro vás totiž o poznání nižší úrokovou sazbu, než u klasického refinancování.

Jaké faktory hrají u konsolidace půjček velkou roli?

Nelze zcela jednoduše říci, jaká banka vám může nabídnout nejlepší refinancování vašich půjček. V tomto případě totiž záleží hned na celé řadě faktorů, které v případě konsolidace půjček, hrají obrovskou roli. Jedná se zejména o tyto faktory:

  • Struktura vašeho dluhu – dlužíte na kontokorentu či u nebankovní instituce? Čím vyšší bude u těchto úvěru RPSN, tím znatelně horší získáte podmínky pro vaši konsolidaci.
  • Výše vašeho úvěru – při konsolidaci můžete banku požádat o úvěr, který bude plně pokrývat vaše dluhy či o úvěr, který bude nad rámec dluhů a poskytne vám tak další finanční prostředky.
  • Záznam v registru dlužníků – ti, kteří mají špatnou platební morálku a dostali se až do registru dlužníků, mají o poznání horší podmínky pro konsolidaci půjček či citelně vyšší úroky u konsolidované půjčky.

Jak o konsolidaci požádat?

O konsolidaci vašich půjček je vhodné požádat banku, u které máte dluh či se kterou máte navázán nejdelší kontakt. Jednoduše této bance nahlásíte částku, kterou dlužíte a také komu a v závislosti na tom ji požádáte o jistou výši úvěru. Banka posléze zajistí vyplacení veškerých peněz zkonsolidovaným společnostem a vy pouze splácíte měsíční splátky. Fyzicky tak peníze nikdy neuvidíte. Někteří věřitelé ovšem refinancování půjčky velmi neradi vidí a to zejména z toho důvodu, že je s ním spojena velká administrativní zátěž.

Jaké úvěry splácet nejdříve?

Vždy je vhodné začít splácet ty úvěry, které mají vysoké RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů. Vždy se tak doporučuje začít splácet úvěry od nebankovních společností, dále úvěry na kreditních kartách, kontokorentech, neúčelové úvěry a v poslední řadě úvěry účelové, které byly sjednány v bance.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace