< Zpět na výpis | 11. dubna 2019

Co, v sobě skrývá nový daňový balíček, který vzešel v platnost 1.4.2019?

Daňový balíček z dílny ministerstva financí, který se ovšem nedočkal své původní podoby, měl původně obsahovat zrušení superhrubé mzdy a také rovné daně pro všechny.

Ani k jednomu ovšem nedošlo. A tak se změny, které daňový balíček na letošní duben přichystal, dotknou zejména OSVČ, které potěší nové paušály a rovněž i ty, kteří si přivydělávají na dohodu.

Zvýšení limitu na výdajové paušály u OSVČ

Ti, kteří pracují jako OSVČ mohou zajásat. Nový daňový balíček, který byl schválen, totiž obsahuje možnost zvýšení limitu pro takzvané výdajové paušály. Práce živnostníků a také lidí, kteří se pohybují na volné noze, není nikterak jednoduchá a tak si zvýšení limitu rozhodně zaslouží. Hranice, ze které si OSVČ budou moci odečíst své paušální výdaje tak stoupne z jednoho milionu korun na dva miliony. V daňovém přiznání v roce 2020, které se bude podávat za letošní rok 2019 tak již této výhody bude možné využít. Procentní výše pro jednotlivé OSVČ se ale nemění. Je až neuvěřitelné, že si řemeslníci budou moci namísto dosavadních 800 Kč při využití 80% paušálů odečíst dvojnásobek, tedy 1,6 milionu korun.

Daně a odvody u DPČ

Pokud patříte mezi ty, kteří si přivydělávají na dohodu o pracovní činnosti a kteří nemají u svého zaměstnavatele podepsané růžové prohlášení, bude se vás týkat sjednocující limit pro odvod zdravotního a sociálního pojištění u těchto dohod, který stoupne z původních 2.499 Kč na 2.999 Kč. Limit, který platí pro srážkovou daň, ovšem zůstává neměnný a činí stále 2.500 Kč. V budoucnu se ovšem bude uvažovat o sjednocení i tohoto limitu. Vyšší limit zasáhne výdělky patřící do května roku 2019. Z každé DPČ se ovšem limity budou počítat zvláště, rozhodně je nelze sčítat. Pokud by vás zajímal limit u DPP, tak v tomto případě zůstává hranice pro odvod srážkové daně na stejné příčce a tou je 10.000 Kč.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace