< Zpět na výpis | 17. října 2019

Co vám exekutor nesmí zabavit?

Dostali jste se do svízelné finanční situace a ocitli jste se v dluhové pasti, ze které nevíte, kudy kam?

V tom případě vás jistě neminula návštěva exekutora, která v případě, kdy nebudete ani nadále schopni plnit své finanční závazky, nemusí být tou poslední. Exekutor vám váš dům či byt vyzdobí nepěknými žlutými nálepkami, na kterých bude napsáno „exekučně zabaveno“. Takto zabavené věci je následně možné prodat v dražbě a z vybraných peněz z dražby budou následně uspokojeny všechny, potažmo některé pohledávky samotného věřitele. Existuje ovšem celý ucelený seznam věcí, které vám exekutor za žádných okolností zabavit jednoduše nesmí. Která to jsou?

Exekutor nesmí zabavit zubní kartáček, psa ani tisícovku

Pro každého exekutora musí být naprostým passé zabavování jakýchkoliv domácích mazlíčků či základní domácí výbavy, do které spadá například zubní kartáček či hrnec. Podle zákona jsou totiž z každé exekuce právně vyloučeny takové věci, které dlužník využívá k uspokojování svých běžných potřeb a také potřeb zbytku své rodiny. Rovněž mu nesmí být zabaveny potřeby, které jsou nutné k výkonu jeho povolání či pracovních úkolů. Dále je zakázáno, aby exekutor zabavoval věci, které jsou v jakémkoliv rozporu se všemi morálními pravidly. Jedná se zejména o:

  • Oděvy, které jsou běžnou součástí šatní skříně
  • Vybavení domácnosti (sporák, židle, stůl, kuchyňská linka, vařič, pračka, palivo, postel, ložní prádlo a podobně)
  • Zdravotnické potřeby, které musí dlužník využívat vzhledem k povaze svých zdravotních komplikací
  • Dětské hračky
  • Hotovost, a to dvojnásobku životního minima dlužníka
  • Snubní prsten a další předměty, které mají obdobnou povahu
  • Studijní literaturu či různé náboženské prameny
  • Fotografie, písemnosti a osobní věci
  • Svatební šaty, diplomy, sešit do školy, medaile a podobně.

Jak exekuci předejít?

Samozřejmě je vždy, kdy si budete pořizovat jakýkoliv úvěr či půjčku, vhodné si rozmyslet, zda jste vůbec schopni daný závazek splatit. Díky takovémuto rozmyslu se v budoucnu můžete exekuci naprosto vyhnout. V žádném případě si rovněž nikdy nepůjčujte od nesolidních společností, které lákají na výhodné podmínky a minimální povinnosti splácet. Výhodné úvěry jsou totiž mnohdy velmi prodělečné a klienti často nedovedou své dluhy řádně splatit, díky čemuž se ocitnou ve finanční tísni a poroste jim také penále, které bude každým dnem nezaplacení půjčky vyšší a vyšší.

Nikdy si rovněž nepůjčujte na věci denní potřeby. Bez nejnovějšího mobilního telefonu, luxusní dovolené či nového počítače se lze jistě obejít. Pokud si přece jen peníze potřebujete půjčit, je vhodné oslovit spíše banku, popřípadě nebankovní instituci, která ve váz vzbuzuje dobrý dojem a je kladně hodnocená z řad bývalých klientů.

Když už si půjčíte a nemůžete splácet?

Pokud jste si již půjčili peníze, které nejste schopni splácet v termínu, a to z jakéhokoliv důvodu, je vhodné, co možná nejdříve kontaktovat příslušného věřitele a tuto vzniklou situaci mu neodkladně dáte vědět. Pokud si totiž budete hrát na mrtvého brouka, exekuce na vás bude vypsána mnohem dříve, než doufáte. Za menší poplatek je v případě domluvy mezi vámi a věřitelem možné, vyhlásit na sebe takzvané splátkové prázdniny a tím pádem si splátky odložit na dobu, kdy budete mít k dispozici finance na splacení svého úvěru. Problém tedy rozhodně neignorujte a nehromaďte ve své schránce upomínky od věřitele, které vás přivedou do samotné exekuce.

Kdy u vašich dveří může zazvonit exekutor?

Pokud věřitel, kterému dlužíte peníze nabyde dojmu, že se od vás splacení vašeho dluhu nedočká, vyšle k vaším dveřím exekutora. Podá tedy návrh na zahájení exekuce a váš případ si převezme exekuční soud. Exekutor na základě usnesení o exekuci začne jednat. Nejprve si zjistí dlužníkův majetkový stav a následně začne bez jakéhokoliv ohlášení, konat.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace