< Zpět na výpis | 31. srpna 2019

Co vám zaměstnavatel musí poskytnout, při tropických vedrech v práci?

Úmorná vedra, která nás každý rok, alespoň několik dní sužují, se podepisují nejen na našem zdraví během volnočasových aktivit.

Dále pak i v zaměstnání, kde kromě poklesu svého výkonu, sledujeme i větší únavu a někdy také i zhoršení aktuálního zdravotního stavu. Sedět poté celý den ve vyhřáté kanceláři bez klimatizace či se dokonce doslova „péct“ ve výrobní hale, může být pro lidský organismus obrovská zátěž. V jakých ohledech nám při těchto tropických vedrech může vyjít vstříc, náš zaměstnavatel?

Pitný režim je samozřejmostí

Zaměstnancům musí být poskytnut pitný režim na pracovišti nejen v létě, nýbrž po celý kalendářní rok. Není přitom třeba kupovat každý den balenou vodu, nýbrž stačí svým zaměstnancům nechat k dispozici vodu kohoutkovou či jim na pracoviště pořídit stolní vodu.

Při tropických vedrech má ovšem zaměstnavatel povinnost svým zaměstnancům poskytnout takzvané ochranné nápoje, které mají v případě vysokých letních teplot, vyrovnat zaměstnancovo ztráty z jeho nadměrného pocení. Mezi ochranné nápoje řadíme minerální vody, energetické či popřípadě iontové nápoje, zeleninové či ovocné šťávy.

Na profesi záleží

U obyčejné vody, kterou vám musí poskytovat zaměstnavatel po celý rok, je naprosto jedno, jakou profesi vykonáváte. U ochranných nápojů tomu již ovšem tak není a je třeba tedy vědět, při jakých profesích máte na ochranné nápoje, které vás opět „nakopnou“ zpátky do práce, nárok.

Administrativní pracovníci

Pokud pracujete v kanceláři a rtuť teploměru na vašem pracovišti překročí více jak 34°C, máte nárok na to, dostat od svého zaměstnavatele ochranný nápoj.

Dělníci pracující v těžkém průmyslu

Ti, kteří pracují v takzvaném horkém provozu, tedy například skláři, svářeči, oceláři či soustružníci, si samozřejmě zaslouží v letním období speciální pozornost od zaměstnavatele. V jejich případě stačí, aby se teplota na jejich pracovišti pohybovala od 26°C výše a zaměstnavatel by jim již v tento okamžik měl nabídnout ochranný nápoj.

Lidé, kteří pracují venku

Samostatnou kapitolou jsou zejména pak lidé, kteří pracují přímo venku. Mezi ty se řadí například servírky na letních zahrádkách, pokrývači, zedníci, silničáři a jiní dělníci, kteří musí v těchto úmorných vedrech pobývat na přímém slunci. To samé platí rovněž i u řidičů z povolání, kterým musí zaměstnavatel rovněž nabídnout ochranné nápoje v momentě, kdy rtuť teploměru vyšplhá na 34°C.

Kolik toho můžete vypít?

O tom, jaké množství ochranných nápojů při tropických vedrech vypijete, si rozhodujete pouze vy sami. Každá profese si žádá jinou hladinu nápojů, které pomohou teplem vyčerpanému organismu. Běžně se ovšem doporučuje vypít minimálně 1,5 litru ochranného nápoje za jednu směnu. Pokud je ovšem opravdu extrémně teplé počasí, je dobré tuto hladinu ještě o jeden litr zvýšit. Samozřejmě je dobré ochranné nápoje dobře prolévat i klasickou pitnou vodou, čímž zvýšíte přísun tekutin a zajistíte si tak o poznání lepší pracovní výkonnost.

Z lékařského hlediska je doporučováno během letních dní vypít minimálně 2,5 až 3 litry tekutin. Pokud jsou ovšem teploty více než astronomické, je toto množství o poznání vyšší. Pokud vás tedy v práci začne trápit bolest hlavy, je to první známka toho, že si vaše tělo žádá vodu. O tom, jak moc v tuto chvíli trpí ledviny, možná ani netušíte. Ty vám ovšem o své bolesti bohužel nijak neřeknou.

Přestávky na ochlazení se, neodmítejte

V tropických vedrech je samozřejmě vhodné se vyhnout jakýmkoliv namáhavým činnostem v práci. To, ovšem v praxi velmi často zařídit opravdu nelze. Zaměstnavatel by vám ovšem v případě tropických dnů, měl upravit vaši pracovní dobu natolik, abyste si mohli každý den dopřávat pravidelnou přestávku. Kromě jiného vám zaměstnavatel může vaši pracovní dobu rovněž i zkrátit. Firmy, kterým nejsou lhostejní jejich zaměstnanci, úpravou pracovní doby řeší vyčerpanost zaměstnanců v extrémních teplotách. Je jim totiž více než jasné, že jejich podřízení nebudou tak produktivní, jako za normálních okolností.

Klimatizace na pracovišti není povinná

Ač spousta firem klimatizaci na svém pracovišti má k dispozici, není tento přepych povinnou výbavou každé firmy. Pokud tedy venku skutečně panují tropická vedra, máte nárok svého zaměstnavatele požádat alespoň o několik větráků, které rozvíří teplý vzduch ve vaší kanceláři či ve výrobě. Přijatelná teplota kanceláře či provozu, ve kterém není k dispozici klimatizace, se pohybuje mezi 20 až 27°C.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace