< Zpět na výpis | 3. února 2020

Debata vlády o zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy prosazuje hnutí ANO, avšak ČSSD je proti. Argumentem je výpadek příjmu v rozpočtu, jelikož by lidé odvedli na dani méně.

Hrubou mzdou se rozumí částka, kterou obdrží zaměstnanec v soukromém sektoru (podnikatel či firma) za vykonanou práci. Od této částky se dále odečte povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Je to tedy peněžní odměna za práci před zdaněním a jinými odpočty.

Termínem superhrubá mzda se pak označuje základ daně, ze kterého se vychází při výpočtu daně ze mzdy u zaměstnanců. Zahrnuje sociální i zdravotní pojištění, které za zaměstnance musí odvádět zaměstnavatel. Odváděná daň z příjmu pak činí 15 procent. Superhrubá mzda je tedy přesným účetním nákladem zaměstnavatele na zaměstnance.

Superhrubá mzda je ojedinělý koncept. Vznik a uvedení tohoto konceptu bylo v rámci daňové reformy v roce 2008 prosazeno vládou Mirka Topolánka (ODS). Samotná pravice však v roce 2012 prosadila, že superhrubá mzda měla k lednu 2015 skončit, toto zrušení ovšem Sobotkova vláda později zrušila.

Zrušení bylo jedním ze 14 bodů jednání koalice, jež probíhalo v úterý 21. Ledna. Výsledné rozhodnutí však v této věci nepadlo a celá záležitost byla odložena do projednávání rozpočtu na příští rok. ČSSD s tímto záměrem souhlasí, ale bez výpadku pro rozpočet.

Pokud by došlo ke zrušení superhrubé mzdy, pro zaměstnance by to znamenalo ušetření několika stovek za měsíc navíc. Z hrubé mzdy 30 tisíc korun, by si měsíčně přilepšili o 330 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k tomu navrhuje odvod 19 procent z hrubé mzdy. Při danění superhrubé mzdy je totiž nyní efektivní zdanění pro zaměstnance 20.1 procenta.

Sama ODS je pro její ukončení. Tvrdí, že se její funkce dávno vyčerpala, jelikož byla zavedena v rámci reformy veřejných financí, kdy se jiné daně naproti tomu snižovaly. Podle vyjádření šéfa ODS Petra Fialy by se měly daně zjednodušovat a hlavně i snižovat. Proti tomu se však staví sociální demokraté. Argumentují tím, že zrušením by došlo k zásahu do státního rozpočtu, který by nebylo možné kompenzovat bez zásadních změn.

 

Zdroje:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/paradox-superhrube-mzdy-cssd-odmita-zrusit-co-kdysi-zavedl-topolanek-s-kalouskem-40309889
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/schillerova-plany-2020-zruseni-superhrubem-mzdy-stravenkovy-pausal.A200103_143932_domaci_kop


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace