< Zpět na výpis | 5. května 2019

Dětské přídavky v roce 2019

Přídavky na děti představují pro rodiče nezletilých ratolestí dlouhodobou finanční pomoc, na kterou dosáhnou pouze ty rodiny, které nedosahují měsíčních příjmů, který se dotýká částky 2,7násobku životního minima dané rodiny.

Částka přídavku na dítě je vyplácena rodičům každý měsíc a pohybuje se v rozmezí od 500 do 1.000 Kč. Kdo má na přídavek nárok, kdy vzniká a co je třeba k vyplácení přídavků doložit se dozvíte v tomto článku.

Komu vzniká v roce 2019 nárok na dětské přídavky?

Pokud pečujete o nezaopatřené dítě a rozhodný příjem rodiny, v níž dítě žije, se pohybuje pod hranicí 2,7násobku částky zákonem stanoveného životního minima, vzniká vám nárok na přídavek na dítě. Do příjmu životního minima rodiny se přitom započítává nejen váš příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, nýbrž i vyplacený rodičovský příspěvek. Pokud byste tedy chtěli zjistit, zda i vy patříte mezi ty, kteří mají na příspěvek na dítě nárok, poslouží vám k tomu jednoduchý výpočet. Nejdříve si totiž musíte spočítat životní minimum za celou vaši rodinu, který následně vynásobíte 2,7. Výsledná hranice pro vás budou rozhodná. Vyšlou částku poté stačí pouze a jen porovnat s příjmy, které měla vaše rodina v minulém roce a pokud jsou nižší, automatický vám vzniká nárok na přídavky na dítě.

Příklad:

1 dospělý a jedno dítě do 6 let věku znamená životní minimum rodiny v roce 2019 ve výši 4.880 Kč a hranici rozhodného příjmu ve výši 13.176 Kč.

2 dospělí a jedno dítě do 6 let věku znamená životní minimum rodiny v roce 2019 ve výši 7.710 Kč a hranici rozhodného příjmu ve výši 20.817 Kč.

2 dospělí a dvě děti do 6 let věku znamená životní minimum rodiny v roce 2019 ve výši 9.450 Kč a hranici rozhodného příjmu ve výši 25.515 Kč.

2 dospělí a jedno dítě do 6 let věku a jedno dítě ve věku 6-15 let znamená životní minimum rodiny v roce 2019 ve výši 9.850 Kč a hranici rozhodného příjmu ve výši 26.595 Kč.

Stejným způsobem se zjišťuje nárok i u odlišně početných rodin.

Jak a zejména kde se o přídavky na dítě žádá?

O přídavky na dítě je třeba požádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Kde se o celý proces schvalování žádosti stará odbor dávek sociální podpory. Nutné bude z vaší strany vyplnění Žádosti o přídavek na dítě, dále doklad o roční výši vašeho příjmu, o který požádáte svého zaměstnavatele či čestné prohlášení o pobírání rodičovského příspěvku v případě, kdy nechodíte do zaměstnání a pouze pobíráte tento Úřadem práce vyplácený příspěvek. Podstatné je vědět, že tuto žádost budete muset Úřadu práce podávat každý rok.

Pokud jste v roce 2018 neměli možnost na případek na dítě dosáhnout, bylo by vhodné si zjistit aktuální situaci, týkající se přídavků na dítě v případě vaší rodiny a to zejména z toho důvodu, že v roce 2019 se zvedla hranice příjmu dané rodiny z 2,4 na 2.7násobek životního minima. Je tedy možné, že v roce 2019 na přídavky na dítě dosáhnete.

Jak o příspěvek žádají OSVČ?

Patříte mezi osoby samostatně výdělečně činné?  V tom případě pro vás platí trochu jiná pravidla pro posouzení nároku na vyplácení přídavků na dítě než je tomu u osob zaměstnaných. Ve vašem případě budete postupovat následovně:

  • Rozhodné pro posouzení nároku na výplatu přídavků na dítě je vaše poslední podané daňové přiznání. Příjmy za rok 2017 se mohou podávat až do 30. června roku 2019. V případě, kdy tedy budete chtít žádat o příspěvek v červenci letošního roku, budete požádáni o doložení příjmu z roku 2018 dle vašeho daňového přiznání.
  • Do příjmu z podnikání se dle zákona o sociální podpoře vždy započítává 50%, které představují průměrnou měsíční mzdu v národním hospodářství. Za třetí čtvrtletí roku 2018 je průměrná mzda v ČR stanovena na 32.225 Kč. Tento stav pro vás bude směrodatný i v momentě, kdy budete vykazovat o poznání nižší příjmy. Úřad práce bude posuzovat nárok na přídavek na dítě z rozhodné částky 15.612 Kč.
  • Žádost o přídavek na dítě budete stejně tak, jako klasičtí zaměstnanci podávat na příslušném Úřadu práce. K žádosti budete muset doložit doklad o roční výši vašich příjmů. Žádost je rovněž nutné podávat každoročně.

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace