< Zpět na výpis | 11. března 2019

Diskriminace na pracovním pohovoru není ničím ojedinělým

Zákoník práce v ČR sice vymezuje, na co se může zaměstnavatel při pracovním pohovoru svého zaměstnance, respektive uchazeče o zaměstnání zeptat, avšak i přesto celá řada z nich využívá nevědomosti samotných uchazečů o zaměstnání a pokládá jim při pohovore

Jak se proti takovýmto otázkám bránit a o jaké otázky se nejčastěji jedná?

Plánujete rodinu, kouříte, jaké je vaše vyznání?

To je pouze zlomek otázek, se kterými se můžete na pracovním pohovoru setkat a které vás mohou nemile překvapit a zaskočit. Zejména pak otázky směřující k tomu, zda plánujete, v nejbližší době rodinu jsou zejména pro ženy, ucházející se o jistou pozici velmi nepříjemné. Další nepříjemnou otázkou je ta, zda-li kouříte, trpíte nějakou nemocí či zda se angažujete v nějakém spolku či sdružení. Velmi osobní otázkou je také ta, která se dotýká vašeho náboženského vyznání či původu. Zejména tyto otázky by vám váš potencionální zaměstnavatel rozhodně neměl pokládat, v opačném případě byste měli zbystřit.

 Jak byste měli reagovat?

Vesměs se vám v tomto případě nabízí tři nejschůdnější odpovědi na takovouto choulostivou otázku od vašeho potencionálního zaměstnavatele a sice můžete buď odpovědět a to samozřejmě pravdivě, kdy tímto způsobem dáte najevo, že se v tomto rozhovoru, který vedete, cítíte dobře a personalistovi či přímo zaměstnavateli důvěřujete, dále můžete zareagovat tak, že odmítnete na podobnou otázku odpovědět a sice tak, že například řeknete, že vám není příjemné odpovídat na podobné otázky, které dle vašeho názoru nikterak nesouvisí s danou pracovní pozicí, avšak přitom budete v naprostém v klidu. Negativní reakce by vám totiž mohla spíše uškodit a vzbudit dojem, že jste příliš konfliktní, snažte se proto být asertivní. V poslední řadě můžete na podobnou otázku odpovědět takzvanou pozměněnou otázkou, což by v praxi mohlo vypadat tak, že při otázce na vaše občanství personalistu ujistíte, že máte vyřízená veškerá povolení, která jsou nutná k práci v ČR. Na vás ovšem i přesto zůstává rozhodnutí, zda chcete u zaměstnavatele, který se takto chová u pracovního pohovoru, vůbec pracovat.

Můžete se bránit?

Ano, bránit se můžete a sice tak, že na daného zaměstnavatele podáte podnět Státnímu úřadu inspekce práce, který se posléze bude celou situací zabývat. Bude tak prošetřovat, zda se zaměstnavatel nedopouští protiprávního jednání a své zaměstnance opravdu nediskriminuje. Takovýto zaměstnavatel, který v tomto ohledu porušuje zákon, může dostat pokutu ve výši až 1.000.000 Kč.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace