< Zpět na výpis | 16. dubna 2019

Dluhy domácností stoupají strmě nahoru

České domácnosti si stále velmi rády půjčují peníze na věci, na které nejsou schopni našetřit.

Kromě toho, že si půjčují na bydlení, si také v hojném počtu půjčují na spotřebiče, dovolené anebo dokonce na dárky na Vánoce. Díky tomu zadlužení Čechů neustále stoupá směrem nahoru. Objem úvěrů, které banky poskytly spotřebitelům, se tak pohybuje okolo 1,5 miliardy korun.

Spotřebitelé si půjčují více než podniky

U spotřebitelů vedou zejména úvěry na bydlení. Předpokládá se ovšem, že v následujících letech objem těchto úvěru nebude tak velký, jelikož se zpřísnila pravidla pro získání hypotečního úvěru. Kromě jiného je bytů nedostatek. Na druhé příčce se stále drží spotřební úvěry, za které spotřebitelé nakupují nové spotřebiče do domu a následné vybavení. Jelikož a protože české domácnosti neumí příliš šetřit, rozbitá lednice či trouba se v jejich situaci dá vyřešit pouze půjčkou, kterou mnozí z nich nejsou schopni splácet a následně se dostávají do dluhové spirály, ze které je velmi složitá cesta ven. Z údajů ČNB vyplývá, že české domácnosti si půjčují mnohem více a častěji než samotné podniky.

Každá druhá domácnost se potýká s dluhovou pastí

Díky rostoucím zájmům o různé typy úvěrů a to jak těch, které jsou pod záštitou bank, tak i těch, které mají ve svých rukách nebankovní instituce, roste také množství lidí, kteří se ocitají v dluhových pastích. Díky své špatné platební morálce se tak často ocitají ve velmi svízelné situaci, kdy nejsou schopni včas splácet své dluhy a někdy dokonce vůbec. Možnosti odložených splátek, výhodných a rychlých úvěru od nebankovních institucí, které nabízejí půjčky do výplaty a podobně, lákají spotřebitele k neuvážlivým půjčkám, které mnohdy končí exekucí či zabavením jejich majetku. Každá druhá domácnost má problém splácet svou půjčku a každá třetí se ocitá se svým příjmem díky exekucím na pokraji životního minima. Vhodným řešením této situace by bylo zejména zlepšení finanční gramotnosti obyvatel a to již od školního věku.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace