< Zpět na výpis | 1. července 2019

Dovolenou vám může skutečně nařídit váš šéf!

Čas dovolených je tu a s ním i neodmyslitelná touha po tom, aby už vám konečně započal váš týden či dva týdny dovolené, které si chcete užít se svými nejbližšími.

Co ale dělat, když vám váš šéf jednoduše sdělí, že vás na dovolenou momentálně pustit rozhodně nemůže? Má na to právo a může vám vaši dovolenou i nařídit? Odpověď zní, ano.

Můžete si vzít volno ve zkušební době?

Připadlo léto a s ním i čas letních dovolených právě na dobu, kdy se ocitáte v takzvané zkušební době? V tom případě s dovolenou spíše nepočítejte. Pokud vám ovšem nechybí odvaha, můžete se svého šéfa i přesto, zkusit na možnost dovolené ve zkušební době zeptat. Pokud máte benevolentního šéfa, může vám dovolenou poskytnout i v tento okamžik. Zkušební doba se vám o tyto dny navíc protáhne. Obecně ovšem platí, že nárok na dovolenou vzniká zaměstnanci tehdy, má-li odpracováno minimálně 60 dnů, což připadá zhruba na tři měsíce.

Může vám šéf dovolenou nařídit?

Ano, šéf vám bohužel vaši dovolenou může i nařídit. Jeho úkolem je totiž plánovat svým zaměstnancům směny tak, aby v jeho provoze vždy někdo byl. Není možné, aby si první týden v červnu, vzalo najednou dovolenou celé oddělení či určitý sektor. Pokud tedy se svou prosbou o dovolenou v určitém datu přijdete pozdě, počítejte s tím, že vám vaši dovolenou nemusí schválit a sdělí vám, že by bylo vhodné si svou dovolenou vybrat v jiném termínu. Nikdy si tak nepořizujte dovolenou ani si nerezervujte žádný pobyt dříve, než vám váš šéf vyjde vstříc. Váš nadřízený vám totiž může klidně určit naprosto jiný měsíc pro dovolenou a dokonce vám ji i rozkouskovat. Neměl by vám ale neumožnit, strávit na dovolené minimálně 14 dní v kuse. To znamená, že ač vám ze čtyř týdnů dovolené, na kterou máte nárok, šéf nařídí dovolenou první týden v březnu a další druhý týden v květnu, stále vám bude ještě zbývat celých 14 dní v jednom jediném měsíci a to bez přerušení. V tomto případě vám musí váš nadřízený dát vědět minimálně 14 dní dopředu, kdy vás na dovolenou vyšle. O tom, zda se vám to bude líbit či nikoliv, se s vámi již bavit rozhodně nebude.

Dovolená po výpovědi

Pokud jste ve svém zaměstnání podali výpověď dříve, než jste si stačili vybrat celou dovolenou, rozhodně o ni nepřijdete. Tato nevyčerpaná dovolená se vám bude následně proplácet s vaší poslední známou výplatou. Pozor si ovšem dejte na to, že vám nevyčerpanou dovolenou může váš nadřízený rovněž i nařídit, což by pro vás znamenalo volno, namísto peněz. Tuto skutečnost vám ovšem opět musí sdělit minimálně 14 dní předem.

Jak je to s celozávodní dovolenou?

Pokud bychom hovořili o celozávodní dovolené, tak tu vesměs preferují velké výrobní firmy. V určitém období se určí, že kupříkladu první týden v červenci půjdou všichni na dovolenou na čtrnáct dní. V práci tak nikdo nezůstane. S celozávodní dovolenou samozřejmě musí souhlasit příslušné odbory a nadřízený k ní musí mít pádné důvody.

Jak je to s loňskou dovolenou?

Nestačili jste v daném roce vyčerpat celou svou dovolenou? Nevadí, převede se vám do dalšího měsíce, kdy ji ovšem budete muset vyčerpat nejpozději do poloviny daného roku. Nevyčerpanou dovolenou vám může nařídit i váš zaměstnavatel či vás může upozornit na to, že je již třeba si ji vybrat. Pokud vám váš zaměstnavatel zapomene připomenout nejpozději do června daného roku, že máte k dispozici nevyčerpanou loňskou dovolenou, je možné si o její čerpání požádat do konce daného roku. Pokud tak neučiníte, propadne vám celá vaše dovolená bez náhrady. Peníze, za tyto nevyčerpané dny v momentě, kdy ve svém zaměstnání setrváváte, rozhodně nečekejte, ty vám náleží pouze tehdy, dáváte-li v práci výpověď.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace