< Zpět na výpis | 18. dubna 2019

Exekuce srážkami ze mzdy. Znáte pravidla, podle kterých se srážky počítají?

Jak snadné je v dnešní době spadnout do dluhové pasti.

Jestli jste se dostali do situace, kdy nejste schopni dostávat svým závazkům, pravděpodobně se dočkáte dopisu od exekutora, který po vás bude požadovat úhradu dluhu. Kromě majetku a peněz na bankovním kontě může exekutor vašemu zaměstnavateli přikázat srážet dlužné částky ze mzdy.

Poté, co soudem pověřený exekutor odešle vašemu zaměstnavateli exekuční příkaz na srážky ze mzdy, vaše výplata bude od této chvíle každý měsíc o tuto srážku nižší. Z platu se sráží tak dlouho, dokud nedojde k umoření celého dluhu. 

Víte, kolik vám po srážkách zůstane peněz na výplatní pásce?

Pravidla provádění srážek ze mzdy upravuje občanský soudní řád č. 99/1963 Sb. Srážky se vždy odečítají od čisté mzdy. To je mzda po odečtu zálohy na daň, sociálního a zdravotního pojištění. 

Stát každý rok stanovuje tzv. nezabavitelné minimum, které pro rok 2019 činí 6428,67 Kč.

Tato částka se odečítá z čisté mzdy a nikdo vám ji nevezme. Máte-li nějaké osoby, které vyživujete (např. děti, manžela, manželku), vaše nezabavitelná částka se zvýší o ¼ za každou vyživovanou osobu, a činí v tomto roce 1607,17 Kč za osobu. 

Existuje také hranice, nad kterou se zabavuje mzda bez omezení. V současnosti je tato hranice stanovena na 9643 Kč

Tady je způsob výpočtu pro lepší pochopení:

Čistá mzda-Nezabavitelné minimum-Odečet za každou vyživovanou osobu = Částka, ze které se vypočítává srážka

Př.: čistá mzda=15000,-, 1 vyživovaná osoba

15000-(6428,67+1607,17)=15000-8036= 6964,-

Vypočtená částka se rozdělí na tři třetiny. Pokud je vyšší než uvedených 9643 Kč, na třetiny se rozdělí tato částka. 

Při.: 6964÷3=2321,-

1.třetina – se používá na úhradu dluhů přednostních a nepřednostních pohledávek. Pořadí je stanoveno podle data doručení nařízení výkonu rozhodnutí.

2.třetina – nejprve se z ní sráží výživné, poté přednostní pohledávky podle pořadí. K této třetině se přičítá plně zabavitelná částka mzdy do výše uspokojení přednostních pohledávek. Zbytek se přičte k 1.třetině a použije se na úhradu nepřednostních pohledávek.

3.třetina – zůstane povinnému.

Nyní už víte, jak se částka srážky vypočítává a pochopili jste, proč vám na výplatní pásce zůstává právě tolik a tolik korun. Zda je pohledávka vůči vám přednostní či nepřednostní, se dozvíte z exekučního příkazu, který jste od soudního exekutora obdrželi. Chcete-li se dluhu zbavit, nezbývá než poctivě splácet, nebo pokud je váš dluh velký, zažádat o insolvenci.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace