< Zpět na výpis | 27. února 2019

Firmy častěji preferují zaměstnávání seniorů

V současné době se rapidně posouvá věk dožití každého z nás.

Zvyšování věku populace tak vede nejen k tomu, že vláda neustále posouvá termíny odchodu do důchodu a dává tak lidem do rukou munici ve formě různých vtípků, které kolují, internetem a baví svět například kolážemi několika důchodců, kteří sedí na lavičce v parku a stěžují si, že zítra musí na svou druhou noční v týdnu a podobně. Tyto humorné obrázky ovšem mohou mít leccos společného s realitou, jelikož je stále více profesí, které lze i v pokročilejším věku vykonávat a zaměstnavatelé to velmi dobře vědí. Začínají si také všímat vděčnosti, kterou jsou senioři ochotni svému zaměstnavateli poskytnout v případě, kdy jim nabídne i nepříliš lukrativní pracovní pozici. Tudíž v dnešní době není ničím ojedinělým, že některé firmy, začínají lovit své nové posily právě mezi seniory. Důvodů k tomu přitom mají celou řadu.

Devadesátiletý lékař a osmdesátiletý profesor nejsou neobvyklým jevem

Profesor matematiky, kterému je osmdesáte let a téměř při každém pokusu o výpočet rovnice zapomene, jaké bylo její zadání, není v současné době ničím neobvyklým stejně tak, jako starší lékaři, kteří se nechtějí svého řemesla za nic na světě vzdát a podobně. Někteří senioři jednoduše neumí jít do důchodu a nechtějí si užívat volných chvil na sklonku svého života, nýbrž svůj poslední čas chtějí věnovat právě tomu, co tak milují a tím je jejich práce. Ne každý senior ovšem sní o pracovním důchodu a i přesto musí chodit vydělávat. Důvod je přitom víceméně prostý, stát se o něj v důchodu nepostará a penzijní spoření nebylo v dobách dávno minulých takovým trendem jako nyní. Tudíž přibývá stále více profesí, ve kterých se objevují starší lidé, kteří musí anebo chtějí vyměnit pohodové stáří za pracovní shon. A právě tato myšlenka nahrává samotným personalistům při hledání nových posil do svých týmů. Senior je totiž vděčným zaměstnancem, který může nabídnout své letité zkušenosti a to za někdy i směšnou výplatu. A to se zaměstnavatelům vyplatí.

Nulový kariérní postup, odrostlé děti a spousta volného času. Po tom všem zaměstnavatelé touží.

Pro každého zaměstnavatele je jako rajskou hudbou, slyšet o tom, že jeho zaměstnanec netouží po kariérním postupu, přidání peněz ani po tom, aby měl volné víkendy či dny o prázdninách, aby mohl letět se svou rodinou k moři. Senioři totiž mají volného času na rozdávání. Jejich děti jsou totiž již odrostlé a nehrozí tak, že by zaměstnanec požadoval volno pro své nemocné dítě či pro dítě, kterému odpadla škola či školka a nemá se o něj kdo postarat. Zaměstnavatel se rovněž nemusí obávat toho, že by se zaměstnanec ze dne na den sbalil a odjel do Španělska sbírat pomeranče. Rovněž starší ženu jistě nezaskočí neplánované těhotenství a podobně. Zejména pak ale díky vděčnosti každého seniora, zaměstnavatel počítá s tím, že na něm bude moci takzvaně štípat dříví. Což je bohužel smutným odrazem naší společnosti, avšak bohužel pravdivým.

Stále ještě se zaměstnáváním seniorům pokulháváme za ostatními státy

Ač jsou výhody zaměstnávání seniorů značné, ČR stále tak trochu za ostatními státy pokulhává. V ČR totiž stále více jak čtvrtinu obyvatel nad 55 let tvoří nezaměstnaní. Firmy velmi často tyto lidi odmítají v důsledku toho, že z jejich pohledu nemají dostatečné vzdělání či kvalifikace. Často se ale jedná o lidi, kteří jsou velmi zkušení a mohou firmám nabídnout mnohem více, než leckteří mladší kolegové. Poptávka se ale i přesto začíná lehce zvyšovat a firmy tak shánějí zaměstnance, kteří jsou věku vyšší jak 60 let. Celkem se jedná o zhruba 30.000 lidí. V zaměstnanosti seniorů ale hraje prim zejména Island, Švédsko, Japonsko či Nový Zéland. Počet starších osob, které jsou účastny, pracovního procesu velmi stoupá i v sousedním Slovensku či Německu. ČR tak má, co dohánět.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace