< Zpět na výpis | 6. června 2019

Hlavní příznaky workoholismu

Chorobná pracovitost, neboli také workoholismus, postihuje stále více lidí, kteří pracují zejména na pozicích, které jsou orientovány na soutěživost a s ní spojenou touhu dosáhnout vytyčených firemních cílů.

Workoholiky se nejčastěji stávají zejména obchodníci, vysoce postavení manažeři a ředitelé firem. Ti neznají dovolenou, špatně budují mezilidské vztahy a po čase propadají depresím a také úzkostem, které velmi často vedou k syndromu vyhoření. To, zda patříte mezi ohroženou skupinu či nikoliv poznáte zejména tak, že vám nebudou cizí, zmíněné symptomy syndromu vyhoření.

Své práci věnujete více času, než je nutné?

Každý z nás již musel někdy zůstat déle v práci. Uzávěrky, nutné dohánění restů, posunuté termíny či náhlé zakázky, na které je třeba reagovat, a další neodkladné situace si žádají naši přítomnost v pracovním procesu nad rámec klasické osmihodinové pracovní doby. Pokud ale v práci trávíme čas, který bychom v ní trávit nemuseli, ale naše podvědomí na to má jiný názor, je třeba se pozastavit nad tím, zda by nebylo lepší vypnout počítač a jít domů za svou rodinou. Pokud si totiž necháte pracovní povinnosti přerůst přes hlavu a nebudete vědět, kdy byste měli šlápnout na pomyslnou brzdu, dříve nebo později se vaše pracovní nasazení stane být neúnosným a zapomenete na to, co je skutečně důležité.

Rezignujete na své koníčky a neznáte nic jiného, než práci?

Přestali jste chodit na váš oblíbený tenis či do divadla a neznáte nic jiného, než svou práci? V tom případě se potýkáte s problémem, který nese označení workoholismus. V momentě, kdy totiž přestanete žít mimo své zaměstnání a rezignujete na své dosavadní koníčky, následkem bude zhoršení se vašich mezilidských vztahů a následný duševní kolaps.

Mezi hlavní příznaky workoholiků rovněž patří i špatné přijímání kritiky ohledně pracovních výkonů, špatná spolupráce s kolektivem, který dle názoru workoholika nepracuje tak dychtivě, jak by měl a v neposlední řadě rovněž i nedostatek odpočinku, který si svou daň vybere v podobě vyčerpání a snížené schopnosti plnit své pracovní úkoly.

 Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace