< Zpět na výpis | 12. května 2019

Jak a kde hledat brigádu v zahraničí?

Chcete si kupříkladu při studiu zlepšit své jazykové dovednosti a zároveň si k tomu vydělat ještě nějakou tu korunu navíc?

V tom případě pro vás bude znít velmi lákavě nabídka práce v zahraničí, která je v současné době velmi populární. Díky Evropské unii je práce v zahraničí ještě o poznání snazší, než tomu bylo v dobách dávno minulých. Jak se tedy na zahraniční brigádu dostat a které země jsou pro práci vhodné?

V jakých zemích budete muset mít pracovní povolení?

Evropská unie

Pokud budete chtít být zaměstnání v jedné ze členských zemí EU, nebudete muset disponovat žádným pracovním povolením. Od 1. května roku 2011 tak mohou Češi ve kterémkoliv členském státě EU pracovat bez omezení a to jak jako zaměstnanci na klasický pracovní poměr či jako OSVČ.

Norsko

V této zemi rovněž není třeba žádného pracovního povolení

Kanada

Zaměstnavatelé v Kanadě vyžadují jak pracovní povolení, tak i vízum

Austrálie

V této zemi bude zapotřebí takzvané pracovní vízum

Švýcarsko

Ve Švýcarsku platí pro občany EU kvóty, které umožňují délku pobytu stanovit podle toho, na jak dlouhou má zaměstnanec vypsanou pracovní smlouvu

USA

Do země neomezených možností bez pracovního víza nelétejte. V případě, kdy ovšem máte zájem nejen o práci, nýbrž i o cestování po USA, vyplatí se vám podívat se na program s názvem Work & Travel, který mají v lásce zejména studenti, jenž tímto způsobem mohou vycestovat do USA třeba na čtyři měsíce a z toho polovinu pobytu pracovat a tu druhou cestovat.

Jak je to v EU s daněmi?

Pokud strávíte více jak 6 měsíců v daném roce ve Francii, Belgii, Německu či Rakousku, odvedete daň pouze z toho, co si skutečně vyděláte. V případě, že v zemi strávíte více jak 6 měsíců v roce, stáváte se pro danou zemi takzvaným daňovým rezidentem a veškeré své celosvětové příjmy budete nuceni zdanit. Kdežto ve Velké Británii, Španělsku či Švédsku, se daňovým rezidentem stáváte až ve chvíli, kdy na místě strávíte více jak 183 dní v daném roce.

Daň z příjmu si přitom každá ze zemí stanovuje sama a to stejně tak, jako danou výši minimální mzdy.

Kde práci v zahraničí hledat?

Nabídka zahraničních brigád je dostupná na celé řadě pracovních portálů např.: https://www.jobs.cz/prace/zahranici/ nebo https://www.inwork.cz/prace-v-zahranici/ Existuje rovněž i celá spousta pracovních agentur, které se zprostředkováváním zahraničních prací zabývají. Mezi nejčastější nabídky poté patří práce au-pair, práce v zemědělství, gastronomii či hotelnictví.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace