< Zpět na výpis | 8. září 2019

Jak funguje kontokorent a jak ho nejlépe využít?

Kontokorent je jinými slovy takzvané povolené přečerpání účtu.

V překladu to znamená, že můžete disponovat hotovými penězi i v momentě, kdy je nemáte na svém účtu. Kontokorent je velmi často nabízen bankami jako takzvaný doplněk běžného účtu ve vaší bance. Banka tak v tomto případě klientovi nabízí peníze na volnou útratu, i když je na svém účtu nemá a tak mu laicky řečeno dovoluje jít do mínusu. V tomto případě se tak jedná o povolený debet.

Jaké specifické vlastnosti kontokorent má?

Mezi hlavní parametry kontokorentu patří zejména:

  • Úroková sazba, kterou každý klient zaplatí za peníze, které mu banka půjčila
  • Poplatky, které jsou se sjednáním a také otevřením kontokorentu spjaty
  • Úvěrový limit, neboli jinými slovy maximální možná částka, kterou je banka schopna klientovi půjčit. Zpravidla se v tomto případě jedná buď o dvojnásobek či dokonce trojnásobek měsíčního příjmu. Každá banka si ovšem svá pravidla určuje sama.

Kontokorent lze kromě jiného využívat i opakovaně a to vždy do vyčerpání zmíněného úvěrového limitu. Tudíž má klient k dispozici vždy peníze, ze kterých může čerpat a to bez komplikací a také opakovaně. Nečekané výdaje, ho tak nemají šanci zaskočit, jelikož má s kontokorentem vždy, kam takzvaného sáhnout. Úroky z kontokorentu se vždy platí pouze za tu dobu, za kterou dané peníze klient čerpá, tedy za dobu, kdy je na svém účtu takzvaně v mínusu.

O splátkách si rozhoduje každý klient sám. Není limitován ani datem splatnosti ani žádnými absurdními poplatky za dřívější splacení a podobně. Ve většině případů je ovšem nutné kontokorent uhradit během jednoho jediného roku.

Některé poplatky vás mohou zarazit. Které to jsou?

Ač by se mohlo zdát, že kontokorent je velmi výhodná „krátkodobá půjčka“, není tomu tak. S kontokorentem je ve většině případů spjata i vyšší úroková sazba. Oproti klasickým úvěrům tato sazba může být až několikanásobně vyšší. Velmi často je kontokorent rovněž spjat i s dalšími druhy poplatků, které se liší v závislosti na tom, u které banky si kontokorent zřídíte. Jedná se zejména o tyto poplatky:

  • Poplatek za takzvané povolení kontokorent čerpat
  • Změna výše úvěrového limitu
  • Poplatek za přečerpání peněz na účtu
  • Měsíční poplatky spjaté s vedením účtu
  • Poplatek za každou transakci, která je provedena v době, kdy je kontokorent užíván

Jaké podmínky je třeba pro získání kontokorentu splnit?

Kontokorent lze získat pouze tehdy, splní-li klient několik zásadních podmínek. Mezi které patří zejména fakt, že musí mít u dané banky, u které žádá o kontokorent, zřízený běžný účet. Klientovi navíc musí být více jak 18 let a musí disponovat pravidelným příjmem. V případě, kdy má klient u banky otevřen svůj běžný účet již delší dobu a nebude žádat o astronomický úvěrový limit, nemusí zpravidla dokazovat ani výši svého příjmu a kontokorent je mu i přesto otevřen. V těchto případech banky nabízejí možnost zřízení kontokorentního účtu, který představuje pro své majitele možnost výhodného „úvěru“ pro nenadálé situace. Tuto takzvanou rezervu je následně možné přiznat nejen tomu, jenž má pravidelný příjem ze zaměstnání, nýbrž i například matce na rodičovské dovolené a podobně. V tomto případě navíc není třeba dokazovat výši svého příjmu a ani se ohánět potvrzením o přiznání rodičovského příspěvku.

Pokud ovšem klient žádá o nový běžný účet, ke kterému si přeje založit kontokorent v řádech několika desetitisíců korun, své příjmy bude muset bez okolků doložit. V případě zaměstnanců se jedná o klasické potvrzení od zaměstnavatele, v případě OSVČ o kopii jejich daňového přiznání či o doklad o zaplacení daně z příjmu. V případě studentských kontokorentů, kterým dává řada bank rovněž zelenou, se jedná zpravidla o potvrzení o studiu z vysoké či vyšší odborné školy, které nahradí potvrzení o příjmu.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace