< Zpět na výpis | 26. prosince 2018

Jak fungují sick days?

Trápí vás bolest hlavy, únava, nevolnost či počínající škrábání v krku? Pokud ano, jistě je tím posledním, na co máte pomyšlení, vaše pracovní tempo, není tomu tak?

Jak svému zaměstnavateli vysvětlit, že vám není zrovna dvakrát dobře a že byste si chtěli vzít třeba na tři dny volno bez toho aniž, byste ihned běželi k lékaři? Odpověď je prostá, stačí, když svého zaměstnavatele požádáte o takzvanou sick days dovolenou, kterou nabízí stále více zaměstnavatelů, jako vstřícný benefit pro své podřízené. Jak v praxi takovéto volno vypadá?

Vzít si sick days se vyplatí

Pokud vás trápí příznaky počínající chřipky a víte, že by vám k vykurýrování postačilo alespoň tři dny nemuset docházet do zaměstnání, je vhodné vzít si takzvané sick days volno, během kterého pobíráte ve většině případů minimálně 60% své mzdy. Výhodou této dovolené ovšem je především to, že nemusíte navštěvovat svého lékaře a žádat o neschopenku, která by vás mohla z pracovního procesu vyřadit minimálně na týden. O tom, že v těchto dnech navíc pobíráte žalostně málo peněz, není třeba dále diskutovat. Sick days ovšem tento problém hravě vyřeší a vy se budete moci alespoň částečně odpočatí, vrátit po třech či více dnech zpět do pracovního koloběhu. Váš zaměstnavatel nepřijde o pracovní sílu na nikterak dlouhou dobu a vy zase nenakazíte své kolegy či si nezaděláte na ještě horší zdravotní problém. Spokojenost je tak na obou frontách. Vzít si sick days se tak rozhodně vyplatí.

Sick days závisí na dobré vůli zaměstnavatele

Stále ještě existují firmy, které sick days dovolenou absolutně vůbec nenabízejí a mají na to právo. Zákon totiž pojem sick days nezná a zaměstnavatel tak ze zákona nemá povinnost, toto volno svým podřízeným nabízet. Sick days dovolená je tak pouze postavena na dobré vůli zaměstnavatele, který tímto způsobem nabízí zajímavý benefit svým podřízeným. Pokud tedy ve svém zaměstnání nemáte nárok na toto praktické volno, může to pro vás být i impulsem k tomu, abyste změnili své stávající zaměstnání.

Sick days je o domluvě

Pokud váš zaměstnavatel nechce na několik dní oželet vaše pracovní výkony, může vám nabídnout i možnost, zejména pokud to vaše pracovní zařazení umožňuje, využít sick days tak, že budete po těchto pár dní pracovat z domova. I home office je často velmi dobrým kompromisem mezi zaměstnavatelem a jeho zaměstnancem, který se necítí příliš zdravě. Vždy tedy záleží na tom, jak se ve svém zaměstnání se svým nadřízeným domluvíte.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace