< Zpět na výpis | 19. února 2020

Jak jsou na tom hypotéky?

Úrokové sazby u hypoték poklesly v prosinci jen o setinu procentního bodu a nyní prakticky stagnují. Počet sjednaných hypotečních úvěrů klesá, v prosinci 2019 bylo poskytnuto 7 074, což je o 231 méně než v listopadu. Nižší úrokové sazby již zřejmě na klie

Přestože hypotéky po celý loňský rok zlevňovaly, během posledního čtvrtletí se výrazný pokles nekonal. Vývoj průměrné úrokové sazby naznačuje, že se prostor pro další pokles zřejmě uzavřel. Naopak, podle analytiků to vypadá, že růstu sazeb se hypoteční trh nevyhne.

Velké banky se do zvyšování hypotečních sazeb opřely již v prosinci (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot) a vše nasvědčuje tomu, že v tom budou pokračovat i v novém roce. V prosinci svou úrokovou sazbu snížila pouze Sberbank. Hypoteční banka již zvýšila úrokovou sazbu o 0.2 procentního bodu s platností od 13. Ledna. Dalšího zdražení hypotečních úvěrů se tak můžeme dočkat již velmi brzy.

Průměrná úroková sazba se přitom ustálila nad hranicí 2,3 procenta, podle Fincentrum Hypoindexu na 2,34 procenta. V posledním měsíci roku 2019 se celkový objem hypoték nevyšplhal přes hranici 18 miliard korun, přesněji dosáhl 17.996 miliardy korun.

Pro příklad si zde uvedeme hypotéku sjednanou ve výši jednoho milionu korun. Při splatnosti na dvacet let činí měsíční splátka aktuálně v průměru 5 221 korun, při splatnosti na patnáct let je měsíční splátka 6 593 korun.

Objem hypotečních úvěrů však neklesá stejně rychle jako počty. Opět byl překonán rekord v poměrné výšce poskytnutého úvěru, který činí 2 543 963 korun. Ta již od listopadu 2016 neklesla pod dva miliony korun.

Důvodem je stále se zvyšující cena nemovitostí, za celý loňský rok byty v hlavním městě zdražily o 6,4 procenta. Například metr čtvereční nového bytu v Praze zdražil koncem roku v nabídkách developerů na 103 413 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se jedná o nárůst o dvě procenta.

V roce 2019 se banky i zákazníci museli adaptovat na zpřísnění podmínek od ČNB pro získání hypotéky. ČNB předloni zavedla pravidla, podle kterých nesmí objem všech úvěrů žadatele převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Mnoho lidí tak už na hypotéku nedosáhne. Podle analytika Broker Consulting Martina Nováka tyto zásahy ČNB znemožnily mladým rodinám vlastní bydlení a jediným dlouhodobým řešením je mít více vlastních peněz.

ČNB však letos plánuje zmírnění podmínek pro žadatele o úvěr do 36 let věku, tedy na domácnosti pořizující si své první vlastní bydlení. Parametry pro posuzování úvěrových případů by měly mít u těchto lidí mírnější hodnoty. Samotná novela by měla být při hladkém průběhu projednána a schválena do prázdnin.

 

Zdroje:
https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteky-a-urokove-sazby-hypoindex-prosinec-2019-ceny-nemovitosti-investice.A200121_101519_pujcky_sov
https://www.novinky.cz/finance/clanek/na-hypoteku-nedosahne-stale-vic-lidi-40301571
https://www.novinky.cz/finance/clanek/hypotek-se-loni-prodalo-mene-trh-klesl-temer-o-petinu-40309393
https://www.novinky.cz/finance/clanek/najmy-rostou-cesi-ale-vic-platit-nechteji-40311102
https://www.hypo-portal.cz/clanky/178-priznivejsi-podminky-hypotek-pro-mlade-opet-ve-hreNejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace