< Zpět na výpis | 20. února 2019

Jak na paušální výdeje u OSVČ?

Vlastníte živnostenský list a přemýšlíte, jak správně spočítat základ daně? Jednou z variant je použití paušálních výdajů.

Co znamenají paušální výdeje?

Znamená to, že nemusíte vést daňovou evidenci, ale stačí vést pouze evidenci příjmů a pohledávek. Skutečné výdaje nemusíte prokazovat. Tzn., že si nemusíte schraňovat doklady, na kterých je uvedeno, co a kdy jste koupili. Výdaje si spočítáte procentem ze svých příjmů. Tato metoda může být v mnoha případech výhodnější než sledování skutečných výdajů, ale záleží vždy na konkrétní situaci.

Kolik činí procento paušálních výdajů?

Procento, které si můžete z příjmů uplatit, je možné zjistit ze zákona č. 586/1992 Sb., Zákon o dani z příjmů. Momentálně, a pro nejzákladnější druhy příjmů, platí následující hodnoty: 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatit výdaje do částky 800 000 Kč. Podmínka 800 000 Kč znamená, že pokud spočítáte hodnotu 80 % z Vašich příjmů a vyjde Vám např. 1 000 000 Kč, můžete si do výdajů uplatnit pouze 800 000 Kč. V tomto případě je možné zvážit, zda by pro Vás nebylo výhodnější vést si skutečné výdaje. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč. 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatit výdaje do částky 300 000 Kč.

Máte více činností?

V tomto případě je nutné evidovat příjmy zvlášť a ke každému druhu příjmu přiřadit konkrétní procento. Není možné si např. vybrat nejvyšší procento ze všech činností a to pak přiřadit ke všem příjmům. V případě, že máte více živností, není také možné pro jednu živnost vybrat variantu paušálních výdajů a pro druhou vedení skutečných výdajů. Pokud se rozhodnete pro paušální výdaje, je nutné to dodržet pro všechny příjmy. Výjimkou je situace, kdy máte příjmy např. z živnosti řemeslné (§ 7 zákona o daních z příjmů) a k tomu příjmy z pronájmu (§ 9 zákona o daních z příjmů). V tomto případě si můžete pro § 7 zvolit skutečné výdaje a k příjmům z pronájmu paušální výdaje. Příp. obráceně.

Můžu uplatit ještě další výdaje?

V podstatě nemůžete. Pokud zvolíte výdaje paušálem, pak už zahrnují veškeré výdaje, včetně výdajů např. na odpisy hmotného nebo nehmotného majetku nebo výdaje na mzdy. Více informací lze nalézt v zákoně č. 569/1992 Sb., zákon o daních z příjmů, konkrétně se jedná o § 7 Příjmy ze samostatné činnosti odstavec 7 a 8. V případě nájmu je relevantní také § 9 Příjmy z nájmu.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace