< Zpět na výpis | 5. září 2019

Jak napsat motivační dopis?

Pod pojmem motivační dopis si valná většina z nás představí dlouhou slohovou práci, kterou potencionální zaměstnavatel, stejně nemá čas číst.

Opak je ovšem pravdou. Motivační dopis je v současné době takzvaným průvodním dopisem, který v několika rozumných řádcích představí člověka, který má zájem o zaměstnání druhé osobě tak, že ho bude mít chuť pozvat na osobní setkání.

Je motivační dopis povinný?

Motivační dopis rozhodně povinný není. Některé firmy ho ovšem i přesto od svých uchazečů o zaměstnání vyžadují. V tomto případě byste si tak s jeho psaním měli dát skutečně velmi záležet. Firmám, které motivační dopis nevyžadují, jistě postačí krátký dopis, který bude vaším průvodním dopisem. V obou případech byste se ovšem při psaní měli věnovat jistým pravidlům, která to jsou?

Méně rozhodně znamená více

Předtím, než se do psaní motivačního dopisu pustíte, zhodnoťte ve své hlavě, komu je vůbec určen. Motivační dopisy si ve většině případů čtou personalisté. Pokud se ovšem jedná o menší podnik, může se dostat do ruky i samotnému zaměstnavateli. V tom případě je vhodné, abyste se snažili personalistu v motivačním dopise zaujmout. Pište o všem, co by ho mohlo zajímat, ovšem nebylo by to vhodné formulovat v životopise samotném. Zkuste se před psaním podívat například do inzerátu, na který odpovídáte a své zkušenosti se samozřejmě po pravdě pokuste do motivačního dopisu vhodně vsadit, tak aby z něj firma byla nadšená.

Co se týče délky motivačního dopisu, tak ta by se měla pohybovat v rozmezí od jedné poloviny strany po jednu celou stranu. Delší motivační dopisy jistě nikdo nebude mít zájem číst. Délku dopisu rovněž velmi dobře ovlivníte tak, že z dopisu vyhodíte zbytečná klišé a nebudete se v něm neustále opakovat.

Jak dopis správně upravit?

Pokud vám to okolnosti dovolí, je dobré dopis adresovat přímo konkrétní osobě. Valná většina personalistů je potěšena, když je v dopise jejich oslovení.

Dopis by měl být samozřejmě bez jakýchkoliv pravopisných chyb a také překlepů. Tudíž je vhodné po sobě svůj motivační dopis několikrát zkontrolovat, než ho budete odesílat.

V úvodu dopisu je vždy vhodné zmínit, o jakou pracovní pozici máte skutečně zájem. Buďte konkrétní a to čím více, tím lépe. Zasílané životopisy a také motivační dopisy jsou ve většině případů následně stejně vhozeny do koše.

V žádném případě ale nikdy nekopírujte jeden motivační dopis několika firmám najednou. Nikdy nevíte, jak moc jsou mezi sebou dané firmy propojeny a daného motivačního dopisu by si posléze nemuseli vážit.

Nezapomínejte na kontaktní údaje na vás, mezi které zahrňte zejména mobilní číslo a také e-mailovou adresu. Poté, co svůj motivační dopis odešlete, nezapomínejte na to, že bude dobré, když v příštích několika týdnech budete zvedat telefony s kady neznámým číslem. U e-mailu rovněž nezapomínejte na čtení nevyžádané pošty.

V dopise buďte pozitivní a sebevědomí

Do motivačního dopisu rozhodně nepatří žádné negativní poznámky ani komentáře. Nevyplatí se a také se absolutně vůbec nehodí, shazovat bývalého zaměstnavatele či jakkoliv popisovat jeho vztah k vaší osobě. Buďte při psaní zejména pozitivně naladěni ať je z dopisu cítit pozitivní a také sebevědomý tón. Díky tomu vzbudíte u personalisty zájem o to, aby si dopis přečetl, pokud možno, až do samého konce. Kromě jiného bude mít personalista chuť k tomu, přizvat si vás na osobní pohovor, u kterého bude doufat, že se ponese ve stejně uvolněném duchu.

V případě, kdy navíc v dané firmě, kterou chcete motivačním dopisem oslovit, znáte jistou osobu, určitě ji nezapomeňte zmínit či ji rovnou můžete poprosit i o to, aby motivační dopis předala přímo pověřené osobě či té, která má, k výběru nových zaměstnanců, co říci.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace