< Zpět na výpis | 26. prosince 2018

Jak podat výpověď?

Někdy v životě nastane situace, kdy dospějete do takového bodu, že budete skálopevně přesvědčeni o tom, že chcete změnit své stávající zaměstnání a máte tak v plánu v nejbližší době podat výpověď.

Tento, jistě pro každého velmi stresující okamžik, nemusí být tak těžký, jak se z počátku může zdát. Stačí, když se obrníte trpělivostí a svého šéfa, pokud možno nikterak zbytečně před svým plánovaným odchodem nenaštvete.

Hledejte nové zaměstnání z domova

Pokud uvažujete o změně zaměstnání, jistě se budete poohlížet po nových pracovních nabídkách mnohem více, než kdy jindy. Dávejte si ovšem pozor na to, abyste nové zaměstnání nehledali přímo na svém pracovním počítači či tak, aby si toho všimli vaši stávající kolegové. Nemuselo by se vám to totiž vyplatit. Nejenže vašeho stávajícího zaměstnavatele patřičně tímto krokem naštvete, ale rovněž si můžete zadělat na porušení předpisů ve vaší firmě a to zejména tehdy, nemáte-li povoleno využívat firemní počítač pro své soukromé účely.

Zaměstnavatel vás nechce pustit?

Pokud se rozhodnete podat výpověď a slova vašeho zaměstnavatele budou, „To snad nemyslíte vážně, na to zapomeňte!“ Nemá na to ze zákona právo. Vyhrožovat vám tím, že vám nezaplatí poslední mzdu či, že vás dokonce ze zaměstnání nepustí, totiž nemůže. Jediné, co může udělat a ve většině případů se to také stává je, že vám „napaří“ dvouměsíční výpovědní lhůtu a vy tak můžete například o své nové zaměstnání přijít díky tomu, že by vás v něm potřebovali ihned. Výpovědní doba vždy plyne od začátku nového měsíce po měsíci, ve kterém jste výpověď podali. V tomto případě ovšem, pokud nedojde ke kompromisu s vaším stávajícím zaměstnavatelem, absolutně s danou situací nic neuděláte. Mohlo by se vám totiž stát, že po vás bude chtít zaplatit ušlou náhradu za náklady, které s vaším odchodem jeho firmě mohli vzniknout.

Výpověď se podává jedině písemně

Pokud budete chtít podat výpověď, budete tak muset učinit pouze písemným způsobem. Ústní dohoda je v tomto případě neplatná. Vyhotovena musí být ve dvou kopiích, přičemž jedna zůstane vám a jedna vašemu zaměstnavateli. Pokud nechce výpověď z vaší strany přijmout, zajděte si na nejbližší poštu a výpověď odešlete tímto způsobem, budete tak mít v ruce dodejku, která bude vaším důkazem v případě, kdy se bude váš nadřízený vymlouvat, že od vás žádnou výpověď neobdržel.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace