< Zpět na výpis | 24. října 2019

Jak přesvědčit svého nadřízeného, aby vás pustil ze zaměstnání dohodou?

Narazili jste na poměrně zajímavou práci, která by byla vaším splněným snem?

Zvládli jste vstupní pohovor a nový zaměstnavatel si vás velmi chválí a také je mu po chuti, abyste do nového zaměstnání nastoupili, co možná nejdříve? V tom případě se pokuste z prvotní radosti trochu vystřízlivět a nezapomenout na to, že vás ve vaší stávající práci stále zuby nehty drží pracovní smlouva a také dvouměsíční výpovědní lhůta, kterou je třeba dodržet, pokud na tom váš zaměstnavatel bude trvat. Co tedy s tím? Jaké argumenty by mohly vašeho nadřízeného alespoň trochu obměkčit?

Domluvte se s ním na rozumném termínu vašeho odchodu

Rozhodně nečekejte, že vás z vašeho stávajícího zaměstnání váš nadřízený pustí třeba rovnou další pracovní den. Nejspíše vám nechce šlapat po vašem štěstí a dělat vám problémy, ovšem kupříkladu to daný pracovní provoz neumožňuje, abyste odešli ze dne na den. Sami musíte vědět, za jak dlouhou je váš šéf zhruba tak schopný, domluvit se s vámi na více než rozumném termínu vašeho odchodu. Dejte mu tak čas, aby si sehnat kvalitní náhradu, vyřešil vaše zastoupení na směnách a předal kompetence vašemu nástupci. Pokud je váš šéf tolerantní, jistě nebude problém nadhodit rozumné datum odchodu.

V novém zaměstnání neslibujte nemožné!

Samozřejmě, že se do nového zaměstnání těšíte, jste plni očekávaní a nástup byste viděli nejlépe ještě v tentýž den. V tomto případě ovšem pozor. Neslibujte novému zaměstnavateli, že budete schopni nastoupit třeba za několik týdnů či dokonce dnů. Nezapomínejte na to, že vás stále s vaším předchozím zaměstnavatelem spojuje pracovní smlouva a pokud v nové práci naslibujete hory doly, nebude to nikomu ku prospěchu. Dejte si čas na rozmyšlenou a i přes počáteční nadšení zachovejte chladnou hlavu a i přesto, že se nejspíše obáváte toho, že o svou novou práci přijdete, není tomu tak. Většina zaměstnavatelů totiž moc dobře ví, že jsou její noví zaměstnanci vázání pracovní smlouvou ve své předchozí práci a počítají s jistou časovou prodlevou. Jim by se určitě také nelíbilo, kdyby jim zaměstnanci odcházeli ze zaměstnání ze dne na den.

Nabídněte zaměstnavateli pomocnou ruku s hledáním adekvátní náhrady za svou osobu

V 99% případů zaměstnavatel poskytuje dvouměsíční výpovědní lhůtu z toho důvodu, že za daného zaměstnanec jednoduše nemá žádnou náhradu. V 1% se může jednat o osobní spory či potřebu zaměstnanci nějakým způsobme uškodit, ovšem od toho je třeba se oprostit. Pokud tedy za vás váš nadřízený nemá adekvátní náhradu, zkuste mu nabídnout pomocnou ruku a pomozte mu s hledáním náhrady za svou osobu. Vaší povinností to rozhodně není, ovšem vašemu zaměstnavateli tak můžete vytrhnout trn z paty a vy tak budete moci o poznání dříve nastoupit do svého nového vysněného zaměstnání. Šéf vás již totiž nebude mít potřebu ve firmě jakkoliv držet. Poptat se můžete například i u svých kolegů a zapátrat po někom, kdo by se na vaše stávající místo možná i rád posunul.

Pozor na nedodržení vaší výpovědní lhůty

Počítat bohužel musíte i s tím, že se vám přes veškerou snahu nepodaří s vaším zaměstnavatelem nalézt kompromis a budete se muset s dvouměsíční výpovědní lhůtou smířit. Její nedodržení vás totiž může přijít draho. Pokud byste totiž ze dne na den přestali do práce chodit a nastoupili již do nového zaměstnání, bude se jedna o hrubé porušení pracovních povinností a dostanete okamžitou výpověď. Tím se ovšem, ač se to může tak jevit, váš problém s výpovědní lhůtou nijak nevyřeší. Zaměstnavateli totiž mohou vzniknout nemalé finanční náklady, které po vás bude moci soudně vymáhat. Tudíž se vám rozhodně vyplatí vaší výpovědní lhůtu i přes veškerou vaši nechuť, překonat.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace