< Zpět na výpis | 26. dubna 2019

Jak rychleji splatit půjčky

Dostali jste se do finanční tísně a řešili ji půjčkou? Podlehli jste lákavé nabídce a zavázali se k nákupu na splátky?

Měli jste neplánované výdaje a použili kreditní kartu? Může se to stát každému. I tomu největšímu odpůrci půjček, který přesvědčeně prohlašuje, že on by si nikdy půjčku nevzal. Nikdo neví, co mu osud přinese. V tomto článku vám neslibujeme zázračný návod, ale přinášíme drobné rady, jak splatit půjčku rychleji a s klidným spánkem.

1/ Vytvářejte si rezervu

Toto pravidlo je hodně důležité, ale přitom často opomíjené. Už slyšíme, jak protestujete: "A z čeho mám vytvářet rezervu, když sotva splácím?" Pokuste se odložit na spořící účet nebo do prasátka každý měsíc alespoň minimální částku. I kdyby to měla být jedna koruna. V této situaci nejde až tak o výši obnosu, ale o pocit, že ještě někde něco máte. Ke koruně se přidá druhá a už máte rezervu. I nepatrná částka dokáže zvednout sebevědomí.

2/ Pokuste se zvýšit příjem

Máte zaměstnání, děti, druhou práci a my po vás chceme, ať jdete ještě pracovat. A vy přitom taky někdy musíte spát. Ne, nenutíme vás pracovat 24 hodin denně. Najděte si jednorázovou brigádu. Pokuste se vyšetřit aspoň jeden den v měsíci a jděte na brigádu. Nebo něco vyrábějte a prodejte. Uspořádejte burzu staršího oblečení. Vyvenčete sousedům psa, prodejte starý papír. Opět jde o získání sebevědomí. Pochopíte, že ještě máte rezervy, ještě není nejhůř.

3/ Nic si nevyčítejte

Někdy člověk nemá na výběr a půjčku si vzít musí. Co si však budeme nalhávat, spousta lidí se zadluží kvůli věcem, které nutně nepotřebuje. Ani pokud jste ten druhý případ, nic si nevyčítejte. Přiznejte si skutečnost a jděte dál. Pokud jste se řídili předchozími dvěma radami, máte už dost silné sebevědomí, abyste si dokázali odpustit. Udělali jste chybu a teď nesete následky. Jste ale natolik silní, že jim aktivně čelíte a své dluhy se snažíte splatit.

4/ Udělejte škrty v rozpočtu

Toto doporučení je osvědčená klasika. Zapisujte si své výdaje celý měsíc. Na konci měsíce proveďte podrobný rozbor a zjistěte, bez čeho byste se mohli obejít. Většinou jsou lidé překvapeni, jak můžou svůj rozpočet ještě osekat. Ušetřené peníze přidejte k penězům, které máte jako rezervu. Na splácení je využijete později.

5/ Nejmenší půjčky splaťte nejdříve

Pokud jste postupovali podle našich rad, máte v tuto chvíli určitou finanční rezervu. Nyní přistupte ke zrychlení splácení. Rozdělte si půjčky podle důležitosti a výše. Zaměřte se na splácení té nejmenší. Pokud získáte peníze na víc, použijte je na umoření této půjčky. Stále však nezapomeňte tvořit alespoň malou rezervu. Až doplatíte první půjčku, peníze ve výši splátky přidejte částečně ke splátce druhé půjčky a částečně si stále tvořte rezervu. Nezapomeňte, že tvorba rezerv je klíčová pro vaše sebevědomí a klid.

6/ Navštivte finančního poradce

Sebelepší rady vyčtené na internetu nenahradí práci profesionála. Dobrý nezávislý finanční poradce je schopen zjistit, kde vám protékají peníze. Může vám pomoci dojednat lepší podmínky, stabilizovat rozpočet a naučit tvořit rezervy do budoucnosti. V případě větších částek vás může zachránit před ztrátou majetku.

7/ Nestyďte se vyhledat psychologa

O finančních problémech se nemluví snadno, zvlášť pokud si je člověk zaviní sám. Jestli cítíte, že vás situace pohlcuje, nestyďte se zajít poradit k odborníkovi. Finanční problémy způsobují stres. Dlouhodobý stres může člověka i zabít. A hlavně, s čistou hlavou a optimismem se i nepříjemné situaci čelí mnohem lépe. 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace