< Zpět na výpis | 30. května 2019

Jak se chovat, když s vámi váš zaměstnavatel nejedná férově?

Váš nadřízený nemá právo na to, nutit vás k věcem, které jsou na hranici zákona.

Sice se říká, že pravdu má vždy jen maminka a šéf, ovšem ne vždy tomu tak musí být. Situací, kdy vás váš nadřízený může hnát do kouta v oblastech, na které nemá právo, může být hned několik. Pojďme se společně podívat, na ty nejčastější případy.

Dám vám „peníze na ruku“ anebo výpověď!

Šéf vám tvrdí, že firma si na trhu dobře nestojí a proto je třeba šetřit. Tudíž vás upozorní na to, že vám sníží výplatu. Vzápětí, ale dodá, že o vás stojí a nechce o vás přijít, tudíž vám nabídne finanční rozdíl vyplácet takzvaně „na ruku“. Jak byste se měli v této situaci zachovat? Možná vás napadne, že je lepší dostat peníze bokem, než být v evidenci na úřadu práce, ovšem víte vůbec, jaké nevýhody tato v podstatě nelegální práce má? Když pomineme fakt, že se jedná o nelegální způsob zaměstnávání, nevýhody pro vás z tohoto způsobu vyplácení plynou i pro případ, kdybyste chtěli žádat o podporu v nezaměstnanosti či nastupovali na mateřskou dovolenou anebo vstoupili do důchodu. Případná podpora v těchto situacích, by se vám tak v tomto případě počítala z daleko nižší částky.

Nutí vás brát si dovolenou tehdy, nemá-li pro vás práci?

Došel v práci materiál či musela firma z nějakého důvodu omezit svou činnost třeba na dva dny? V tom případě máte ze zákona nárok tento prostoj dostat zaplacený a to ve výši 80% z vašeho výdělku. V momentě, kdy vás ovšem šéf požádá o to, abyste si vzali dovolenou a tento prostoj takto přečkali, je to špatně. Dovolená slouží k vašemu osobnímu volnu a odpočinku. Nikdo vás tak nemůže nutit k tomu, abyste si toto volno brali v momentě, kdy pro vás váš šéf nemá práci.

Za odmítnutý přesčas vám nesmí hrozit „áčko“

Nařídil vám váš šéf na každou druhou sobotu v měsíci práci přesčas? Máte toho už plné zuby, stejně tak, jako ostatní zaměstnanci a rozhodli jste se, že tuto sobotu odmítnete a šéf vám na to konto pohrozil „áčkem“ čili absencí? V tom případě na to neměl nárok. Práci přesčas lze stanovit pouze v neodkladných případech, kdy k tomu má nadřízený pádný důvod. Nutit vás ale k přesčasům každý druhý týden, nemůže. Obraťte se proto na příslušný inspektorát práce a dejte úřadu podnět k prošetření těchto nekalých praktik.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace