< Zpět na výpis | 10. listopadu 2019

Jak se připravit na pohovor, když jste OZP či máte jiné zdravotní problémy?

Hledání zaměstnání nemusí být vždy procházka růžovým sadem, což jistě každý z vás může potvrdit.

O poznání v horší pozici jsou ovšem ti, kteří patří mez takzvané osoby se zdravotním postižením či mají jisté zdravotní problémy či handicap, se kterým bojují již dlouhá léta. Jak se v tomto případě připravit na pracovní pohovor a zachovat přitom chladnou hlavu a nezpanikařit? A jak se zejména vyrovnat s nedůvěrou či předsudky ze strany potencionálního zaměstnavatele? To, a ještě mnohem více se dočtete v tomto článku.

Pokuste se dorazit včas, popřípadě o něco málo dříve

Toto zlaté pravidlo platí pro každého, jenž se chystá na pracovní pohovor. Přijít včas znamená dát potencionálnímu zaměstnavateli najevo, že máte o danou práci skutečně vážný zájem. Pozdní příchod nejenže velmi špatně působí, navíc totiž znervózní i vás samotné, jelikož vám nezbude čas na to, dojít si například na toaletu, přečíst si připravené body, o kterých chcete na pohovoru hovořit či se alespoň trochu uklidnit a vydechnout před osobním setkáním s personalistou či samotný šéfem. Je dobré si přitom všem zejména uvědomit, že na pracovní pohovor se každý uchazeč dostaví s notnou dávkou nervozity, se kterou se ovšem vždy dá velmi dobře pracovat. Tudíž se zhluboka nadechněte a vydejte se vstříc své, možná i životní šanci.

Neskrývejte pod oblečením své zdravotní omezení

Valná většina, ze zdravotně postižených lidí, se za svůj vzhled stydí. Obávají se nepříjemných pohledů na jejich handicap, a proto se ho snaží, co možná nejlépe skrýt, a to třeba pod oblečení či podobně. Pokud se tento problém týká i vás a stydíte se za své tělo, které je možná jen na některých místech viditelně postižené věřte, že se i přesto na vaše postižení dříve či možná později přijde a pohledům z řad kolegů se stejně nevyhnete. K pevnému sebevědomí navíc patří zejména to, že se nebudete stydět za svůj vzhled, ať je jakýkoliv.

Buďte především otevření a s rozpaky se poperte

Nejspíše sami moc dobře víte, jak lidé reagují na vaši osobu při osobním setkání. Někteří lidé se mohou při setkání v tváří v tvář se zdravotně postiženým člověkem cítit na rozpacích a o to více, kdy o vašich zdravotních problémech nemají sebemenší tušení. Buďte, proto schovávají a odlehčete celou situaci tím, že se o vašem zdravotním omezení rozpovídáte a nebudete nic skrývat. Jakoukoliv spontánní reakci na vaši osobu se navíc pokuste nebrat příliš osobně a snažte se pochopit i člověka na druhé straně. Převezměte tak iniciativu za personalistu a pokuste se mu sami zodpovědět na otázky, které se mu nejspíše v tu chvíli honí hlavou a budete rázem na koni.

Které otázky vás mohou zaskočit?

  • Jak zvládnete pravidelnou cestu do své nové práce?
  • Budete během pracovního dne potřebovat pomoc dalšího člověka?
  • Jakým způsobem se budete moci pohybovat po pracovišti?
  • Je pro vás k práci nutné ještě nějaké další speciální vybavení?

Komunikujte vždy otevřeně a snažte se personalistu přesvědčit o tom, že pro vás není žádná překážka nepřekonatelná a že se svou novou práci zvládnete na výbornou.

Zkuste si pohyb po pracovišti

Aby nemusel mít personalista žádné obavy, zkuste mu předvést, jak dokonale se dokážete pohybovat po svém novém pracovišti. Klidně sami vybídněte personalistu k tomu, aby s vámi zašel na pracoviště, ve kterém byste se měli v následujících dnech pohybovat bez jakéhokoliv omezení. Ukažte, jak se dostanete k počítači či jakým způsobem projedete či projdete dveřmi. Dejte najevo, že nepotřebujete nikoho dalšího k tomu, aby vás provázel po pracovišti, byl vám nablízku či vám držel dveře a podobně Jen tímto způsobem dáte personalistovi najevo, že s pohybem po pracovní ploše a běžnými pracovními úkony nemáte žádný problém.

Lidé se zdravotním postižením se v praxi velmi často setkávají s neférovým jednáním ze strany firem, které podceňují jejich znalosti a dovednosti, které jsou mnohdy totožné se zkušenostmi zdravých pracujících lidí. Nikdy se tak nenechte zahnat zbytečně do kouta a snažte se prosadit své, stůj, co stůj. Jedině tak získáte kvalitní pracovní místo, které vás bude naplňovat.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace