< Zpět na výpis | 11. února 2019

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Štěstí doslova a do písmene přeje připraveným. Tudíž v případě, že vás čeká pracovní pohovor, je třeba se na něj opravdu pořádně připravit. Pohovor je třeba brát jako dialog mezi vámi a personalistou.

Pokud totiž budete pouze a jen stroze odpovídat na jeho dotazy, budete spíše připomínat studenta, kterého zkouší kantor u maturitní zkoušky. Příprava je tedy v tomto případě naprosto důležitá, pokud o danou pozici skutečně stojíte.

Jak by měla probíhat příprava na samotný pohovor?

Příprava na samotný pohovor by měla začít především vaším uvědoměním si, že o danou práci stojíte a tudíž je třeba se na pohovor především dostavit s dostatečným časovým předstihem. Pokud tedy víte, že je nedochvilnost vaší slabou stránkou, bude dobré si tento na tuto vlastnost dát obrovský pozor. Zjistěte si předem, jaká je ideální cesta do nového zaměstnání a uzpůsobte tomu své přípravy. Na recepci se v nové práci nahlaste ideálně 5 až 10 minut před samotnou schůzkou s personalistou.

Pročtěte si svůj životopis

Než se na pohovor vydáte, pročtěte si předem ještě alespoň dvakrát svůj odeslaný životopis, jelikož právě z něj bude personalista vypichovat různé informace, na které od vás bude chtít odpovědět. Budete tak muset být se svým životopisem takzvaně propojeni.

Předem si zjistěte jaká je firemní kultura podniku

Velmi důležité je rovněž pochopení samotné firemní kultury ještě předtím, než vstoupíte do dveří dané firmy. Proto je třeba, abyste si předem prohlédli webové stránky dané firmy a také se poptali svých příbuzných a známých, jestli s danou společností nemají nějaké zkušenosti a to jak ty pozitivní, tak ty negativní. V prvotní fázi vám to opravdu velmi pomůže.

Oblečení hraje důležitou roli

Domníváte se, že to v čem přijdete na pracovní pohovor, nehraje žádnou roli? V tom případě se škaredě mýlíte. Oblečení je totiž velmi důležité a hraje obrovskou a nezastupitelnou roli. Personalista totiž bude, ač vám to samozřejmě nejspíše neřekne, hodnotit i váš vzhled. Je tedy velmi důležité, abyste se s ohledem na danou firmu, rovněž i patřičně oblékli. Vyprané, vyžehlené a čisté oblečení, které nikoho neuráží, by mělo být základem.

Jak se chovat během samotného pohovoru?

Vaše chování během celého pracovního pohovoru je rovněž velmi důležitým základem úspěchu. Předtím, než se s personalistou setkáte tak rozhodně vyplivněte žvýkačku, kterou si osvěžujete dech a také si vypněte mobilní telefon. Nezapomeňte ani na správně zapnuté knoflíky na košili potažmo na dobře uvázanou kravatu.

Etiketa je důležitá

Pokud nemáte s etiketou slušného chování žádné výraznější zkušenosti, je dobré si je před samotným pohovorem alespoň zčásti přece jen přečíst. Slušné chování je totiž během pracovního pohovoru tím nejdůležitějším. Poté, co vstoupíte do budovy, se také nezapomínejte neustále usmívat, mluvte tak nahlas, jak jen to bude nutné a rozhodně nezapomeňte na adekvátní podání ruky. Podat ruku jako takzvaně leklá ryba, se vám na začátek pohovoru rozhodně hodit nebude. Neméně důležitá je také řeč vašeho těla. Překřížené ruce nejsou dobrou volbou. Snažte se na židli sedět rovně a vzpřímeně, stejně tak se i dívejte jen přímo do očí.

Pečlivě naslouchejte otázkám personalisty

Je jasné, že před, a také v průběhu pracovního pohovoru budete velmi nervózní. To ale neznamená, že se nebudete soustředit na otázky, které vám bude klást personalista. Snažte se ho pečlivě poslouchat a odpovídejte jen na otázky, které vám bude klást. To samozřejmě neplatí u otázek, které jsou diskriminační a které by vám personalista rozhodně klást neměl a také nesmí. Pokud se vás tedy bude ptát na to, zda neplánujete rodinu, jakého jste náboženského vyznání či jaká je vaše sexuální orientace, raději popřemýšlejte, zda je pracovní pozice ve firmě, kde je personální oddělení na takovéto úrovni, vůbec dobrou volbou.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace