< Zpět na výpis | 29. prosince 2018

Jak si říci o vyšší plat?

Chtěli byste na své výplatní pásce vídat více peněz, než tomu je doposud?

Máte obavu z toho, že pokud s žádostí o vyšší plat přijdete za svým šéfem, vysměje se vám do obličeje a vám nebudou stačit vaše argumenty na to, abyste svůj postoj k vyšší výplatě obhájili? V tom případě se vám bude hodit několik užitečných rad, které vám k vyššímu platu ve vašem zaměstnání pomohou. Které to jsou?

Správné načasování je základ

Odchytit si šéfa na chodbě cestou z porady a začít žadonit o více peněz není zrovna nejmoudřejší. Musíte si velmi dobře promyslet, kdy za svým šéfem zajdete, respektive, kdy bude ten správný čas na to, abyste byli ve své prosbě o vyšší plat úspěšní. V prvé řadě musí váš šéf disponovat dobrou náladou, která je základ. Dále by se vaše návštěva jeho kanceláře měla naplánovat nejlépe na dobu, kdy bude připraven rozpočtový plán vaší firmě na další rok. Naopak, kdy za ním rozhodně nechodit je tehdy, kdy se ve vaší firmě výrazně škrtá a propouští.

Ozbrojte se argumenty

Vězte, že pokud se vydáte do kanceláře svého šéfa s prosbou o vyšší plat, možná vás z jeho strany zaskočí dvě otázky, a sice PROČ a KOLIK? Tudíž musíte mít v záloze opravdu pádné argumenty. Vypíchněte tak své přednosti. Zkuste se zmínit o projektu, který se vám v uplynulém roce povedl, či se nezapomeňte zmínit o tom, že umíte jako jeden z mála skvěle komunikovat s klienty a obchodními zástupci. Možná se řídíte pravidlem, že samochvála smrdí, ovšem v tomto případě tyto předsudky rozhodně na místě, ba naopak, nebojte se pochválit.

Co nikdy při žádosti o vyšší plat nedělat?

Pokud máte v záloze nabídku od jiné firmy, nechte si tuto informaci pro sebe. Rozhodně ji nepoužívejte k nátlaku na svého šéfa. Budete tak před šéfem vypadat, že si neumíte žádost o vyšší plat obhájit jiným způsobem. Dále si také nechte pro sebe dojemné příběhy o tom, že splácíte hypotéku či že máte nemocnou manželku. V práci berete peníze za to, co uděláte, nikoliv za to, jaký je váš životní příběh. Sebelítost tak k ničemu dobrému nepovede, ba naopak. Pokud neustojíte šéfovo odmítnutí, nebudete moci být šťastní ani ve své nové práci. Navíc, pokud vás šéf odmítne a nepřidá vám, vaše žádost mu i přesto bude vrtat hlavou a jednou se možná vyšších peněz za své zásluhy opravdu dočkáte.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace