< Zpět na výpis | 8. února 2019

Jak začít podnikat?

Mnoho lidí se nechce spokojit s tím, že by měli celý život jen takzvaně na někoho pracovat a chtějí vyměnit status zaměstnance za status zaměstnavatele tak, že začnou podnikat.

V čem a především, jak začít podnikat, ovšem ví málokdo z těchto odvážlivců, zkusme si tak problematiku spojenou se zahájením podnikání blíže specifikovat.

Potřebujete živnostenský list?

Spousta lidí má podnikání spojené zejména s nutností vlastnit živnostenské oprávnění, ne vždy je ale toto oprávnění potřeba. Například pokud se rozhodnete stát se hudebníkem, daňovým poradcem, odhadce či autorem článků do časopisů či novin, živnostenské oprávnění nebudete potřebovat. Zahájíte i přesto svou samostatně výdělečnou činnost a to i bez tohoto oprávnění. O tom, které živnosti potřebují živnostenský list a které nikoliv se velmi pohodlně dočtete na internetu.

K čemu slouží jednotný registrační formulář?

Takzvaný jednotný registrační formulář, je třeba před zahájením své podnikatelské činnosti bez okolků vyplnit. Stačí si pro něj zajít na jakýkoliv živnostenský úřad. Jednotný registrační formulář slouží jako podklad k registraci, tedy ohlášení podnikatelské činnosti a tím pádem k zahájení samotné činnosti. Registruje se díky němu k dani z příjmu a oznámíte své záměry podnikat také zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud budete při své podnikání využívat i motorová vozidla, přihlásíte se pomocí něj také k silniční dani a pokud vám vzniká nárok být plátcem DPH, rovněž se s ním můžete k placení daní příslušnému správci daně rovněž přihlásit. Záleží tedy vždy na tom, co budete ke své činnosti skutečně potřebovat. Jediné, co si úřad zajistí naprosto zcela sám, je výpis z rejstříku trestů. V případě, kdybychom nepodali jednotný registrační formulář, museli bychom navštívit každou instituci, ke které budeme mít určitý závazek, zvlášť. Lhůty pro přihlášení jsou mnohdy velmi šibeniční a to například osm dnů v případě přihlášení se na zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení a patnáct dnů v případě registrace na finančním úřadě k dani z příjmu.

Zjistěte si, zda bude třeba platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Velmi důležitou kapitolou je zejména povinnost vůči zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Před zahájením své podnikatelské činnosti totiž budete muset vědět, zda již v prvním roce na vás dopadne povinnost platit si zálohy na vaše pojištění. Pokud totiž budete jako svou hlavní činnost vykonávat právě samostatnou výdělečnou činnost, budete nuceni k tomu, abyste od samého počátku podnikání platili měsíční zálohy na zdravotní a také sociální pojištění. V případě, že se ale bude jednat o vaši vedlejší činnost, zálohy na zdravotní a sociální pojištění platit v prvním roce nebude třeba. Pojištění se v klidu doplatí poté, co podáme daňové přiznání a rovněž i svůj přehled příjmů příslušné zdravotní pojišťovně a také sociální správě. V případě nízkého zisku z podnikání se ovšem lze naprosto zcela legálně vyhnout platbám sociálního pojištění.

DPH

Velmi důležité je rovněž si v počátcích svého podnikání zjistit, zda budete muset být plátci DPH. Pokud se totiž k DPH přihlásíte, budete povinni ze zákona vést daňovou evidenci o DPH. Velmi často ale do podnikání lidé vstupují jako neplátci a až po čase se jimi stávají. Je ovšem důležité si hranici pro přihlášení se k DPH velmi pozorně hlídat.

EET

Novinkou, která vás ve vašem podnikání potká, bude také povinnost vlastnit EET. Musíte si tak znovu velmi pečlivě zjistit, zda vaše činnost elektronické evidenci tržeb, která vzešla v platnost, v roce 2016, opravdu budete podléhat či nikoliv.

Nezapomeňte na silniční daň

Budete ke své podnikatelské činnosti využívat automobil? V tom případě vás bude čekat přihlášení se k silniční dani. Každé čtvrtletí poté budete platit zálohy na silniční daň a na konci roku budete podávat přiznání k silniční dani.

Začít podnikat tak nemusí být vždy tak růžové, jak si většina lidí představuje. Kromě celé řady formalit je třeba myslet i na to, že v počátcích podnikání se budeme spíše než se ziskem, potýkat se ztrátou, která nás může v našich dalších podnikatelských krocích silně demotivovat anebo naopak.

 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace