< Zpět na výpis | 10. dubna 2019

Jak začít šetřit peníze?

Valná většina domácnosti si nedokáže každý měsíc odložit na stranu ze své výplaty alespoň 500 Kč.

Mnohé z nich tak posléze rozhází nečekaný výdaj za léky, spotřební zboží či rozbitý spotřebič anebo dokonce porouchané auto. Na dovolenou, pořízení dítěte či na Vánoce poté dokážou větší částku uspořit jen stěží a o střádání si na důchod, ani nemluvě. Jaký je tedy zaručený návod na zkrocení rodinných výdajů a jak i z nepříliš velké výplaty po odečtení nezbytně nutných nákladů, ušetřit? Zkusíme vám poradit.

Vyplatí se odkládat si minimálně 25% ze svých příjmů

Každá domácnost by měla být schopna si ze svých příjmů našetřit minimálně 25%. Přičemž by celých 10% mělo směřovat do rezerv, které si zakládáte na stáří a zbylých 15% na ostatní potřeby. Pro někoho jsou ovšem tato čísla nereálná. Problém v jejich rozpočtu totiž natropí i 500 Kč a mnohdy za to nemohou jen nízké příjmy, nýbrž i nerozvážné nakupování. Jak si tedy rozdělit rezervy v domácnosti a začít šetřit kupříkladu hned zítra?

Polovinu zbytečně utracených peněž představuje spotřební zboží a potraviny

Až neuvěřitelných 50% výdajů tvoří nepotřebné výdaje, které souvisejí s platbami za spotřební zboží a potraviny. Všudypřítomné slevy a lákavé akce nás nenechávají chladnými a jsme za ně obchodníkům ochotni platit zlatem. Nejinak tomu je i u potravin, za které utrácíme opět horentní sumy. Výjimku netvoří ani potraviny, které zkonzumujeme buď v restauraci či ve fast foodu. A pokud například nemůžete jít do práce bez ranní kávy z vaší oblíbené kavárny, zkuste si jí někdy udělat třeba doma. Pokuste se tak namísto koupeného trička či kávy v kelímku své peníze odložit do kasičky, kterou na konci každého měsíce prohlédnete. Výsledek vás možná překvapí.

Dalších pět osvědčených způsobů, jak ušetřit

  • Plaťte převážně v hotovosti. O penězích na platební kartě nemáte takový přehled a to vás může lákat k utrácení.
  • Než půjdete nakupovat, napište si nákupní seznam. Nerozvážné nákupy v kombinaci s vaším prázdným žaludkem, se vám mohou pěkně prodražit.
  • Využívejte sezónních slev a výprodejů. Pozor si ovšem dejte na uměle vytvářené akce, které ve skutečnosti nemají se slevou nic společného.
  • Zbylé drobné z peněženky si každý den odkládejte do kasičky.
  • Místo ranní kávy z automatu či kavárny si ráno přivstaňte a udělejte si kávu doma. To samé platí i o jídle.

Pokud se naučíte správné finanční gramotnosti a osvojíte si jisté principy v šetření peněz, můžete si být jisti, že vás poničené auto ani rozbitá lednice finančně ani psychicky nerozhází.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace