< Zpět na výpis | 12. června 2019

Jaká je průměrná mzda v Německu, Polsku či na Slovensku?

Zaměstnancům v Evropě se po ekonomické stránce velmi daří. Oproti starším členským zemím Evropské Unie stoupá ekonomie východní Evropy téměř každým rokem.

Původní členské země EU ovšem mají značný náskok ve výši jejich mezd. V České republice totiž stále a to i přes každoroční zvyšování minimální mzdy zůstává naše mzda třetinová oproti zemím ze západu. Východní Evropa nám navíc v tomto ohledu začíná pomalu šlapat na paty. Česká republika stojí, co se týče průměrných mezd za Slovinskem a také Estonskem, pomalu ale jistě doháníme státy jižní Evropy, ovšem oproti státům západní Evropy, jsou naše průměrné mzdy až třikrát nižší. I naši sousedé na Slovensku mají o trochu lepší platové podmínky, nežli my.

Rakousko a Německo drží prim

Průměrná mzda v Rakousku činí neuvěřitelných 103.487 Kč. Průměrná mzda v Německu, kam stále větší část Čechů odjíždí za prací, se pohybuje okolo 96.896 Kč. Ve srovnání s Českou republikou, ve které se průměrná mzda pohybuje okolo 31.851 Kč, se jedná o opravdu značný rozdíl, který se nese ve stejném duchu i v sousedním Polsku. Německo je vůči svým zaměstnancům opravdu loajální a nabízí tak svým občanům velmi štědrou odměnu za jejich práci. Tohoto benefitu v hojné míře využívají i Češi, kteří se buď do Německa za prací rovnou stěhují anebo do ní každý den dojíždějí. V Německu se navíc Češi obejdou i bez jazykové bariéry, což je další výhodou, která jim hraje do karet.

Do Polska na nákupy, ale rozhodně ne za prací

Do Polska se dennodenně vypravují autobusy s našimi turisty, kteří si zde chtějí levně nakoupit. Pořídit se zde dají levnější potraviny, oblečení, spotřební věci i dětské potřeby. Letní oblečení v Polsku v sezóně pořídíte v průměru klidně i za 780 Kč. Některé zboží je dokonce o polovinu levnější, než je tomu u nás. S prací to v Polsku ovšem není až zase tak růžové. Minimální mzda je v Polsku stanovena na 13.600 Kč, což je sice více než u nás, kdy je minimální mzda pro rok 2019 stanovena na 13.350 Kč. Platy jsou zde ovšem výrazně nižší, než by se dalo očekávat. Být prodavačem v Polsku, znamená pobírat mzdu ve výši 16.800 Kč. U nás se přitom platové podmínky prodavačů, rok od roku zlepšují a to zejména z toho důvodu, že jich máme nedostatek. Prodavač si u nás přijde zhruba na 22.000 Kč. Nelichotivě jsou na tom i učitelé v Polsku, kteří berou žalostně málo peněz. Na základní škole jim náleží odměna ve výši 18.600 na střední škole, je to o 1.900 Kč více. U nás se platy učitelů pohybují okolo 28.000 Kč. Stavební dělník zde pobírá zhruba 17.500 Kč a kuchař zhruba 16.000 Kč, což je o 7.000 Kč méně, než na stejné pozici v České republice.

Česko vede v rodičovské dovolené

Jediným prvenstvím, kterým se Česká republika může pyšnit, je zabezpečení matek, které se rozhodnout pořídit si dítě. Rodičovská dovolená je v ČR stanovena až na 4 roky, přičemž po celou tuto dobu může matka pobírat rodičovský příspěvek. Od 1. 1.2020 navíc stoupne výše rodičovského příspěvku o dalších 80.000 Kč a bude činit příjemných 300.000 Kč, které matka může vyčerpat po dobu, kdy bude chtít zůstat se svým dítětem doma. Některé země mají rodičovskou dovolenou pouze pár měsíců. Pro příklad se jedná o Belgii, kdy matka získává rodičovský příspěvek pouze 3 měsíce a v Portugalsku 4 měsíce. Výše příspěvku je v ČR stanovena na 70 % z předchozí hrubé mzdy u našich Slovenských sousedů je to pouhých 55 %. V Estonsku a na Slovinsku je to ovšem neuvěřitelných 100 %. Matka tedy získává stejně velký příspěvek, jako byla její původní měsíční mzda. Švédsko a Dánsko maminkám nabízí 90%, Maďarsko a Finsko zase 70%. Nejhůře jsou na tom maminky v Řecku, Nizozemsku a Španělsku, kde na ně čeká pouhých 30% z předchozí měsíční mzdy, což je opravdu žalostně malá částka pro rodinu s dětmi.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace