< Zpět na výpis | 22. ledna 2019

Kdy je a kdy naopak není školení povinné?

Když vám zaměstnavatel oznámí, že budete celý příští týden na školení, jistě z toho nebudete mít zrovna velkou radost.

Ovšem nejspíše s tím nebude moci absolutně nic dělat anebo také ano. Stačí totiž jen vědět, kdy je a kdy naopak není školení povinné. Kdy vám tedy zaměstnavatel může školení nařídit a kdy nikoliv?

Zvyšování kvalifikace vs. prohlubování kvalifikace

V zákoníku práce jsou obsaženy dva pojmy, které rozlišují buď zvyšování kvalifikace pracovníků či prohlubování jejich znalostí potažmo kvalifikace. Na školení, která zvyšují kvalifikaci, dbají v mnohých firmách samotní vedoucí, potažmo si ho kontrolují samotní zaměstnanci. Zaměstnavatel má právo na to, nařídit školení, které je nutné absolvovat k tomu, aby bylo možné na dané pracovní pozici obsažené v pracovní smlouvě vůbec pracovat. Jedná se o takzvané zaškolení zaměstnanců a jejich následnou adaptaci. Toto školení je povinné, bezplatné a po jeho skončení zaměstnanec obdrží jisté potvrzení. Stejně je tomu v případě, kdy zaměstnanec mění pracovní pozici a přechází tak na jiný druh práce v téže firmě.

Prohlubování kvalifikace

Pokud budeme hovořit o prohlubování kvalifikace pracovníka, opíráme se o kvalifikaci, která je nezbytná pro vykonávání dané pracovní pozice. Jedná se o školení, která prohloubí počítačové, jazykové či jiné znalosti v oboru, jakými mohou být například nové předpisy či zákony nového roku. Účast je v tomto případě rovněž povinná, a pokud se takovéhoto školení zaměstnanec neúčastní, může si zadělat na velké problémy. Pokud je částka za školení nižší jak 100.000 Kč nemá ale zaměstnavatel nárok na to, aby si od zaměstnance účtoval náklady spojené se školením.

Prohlubování kvalifikace dosahující minimálně 100.000 Kč

O takzvané nepovinné školení se jedná tehdy, když náklady na prohloubení kvalifikace přesahují více jak 100.000 Kč. Zde není možné, aby zaměstnavatel zaměstnanci uložil pokutu za to, že se tohoto školení neúčastní. V těchto případech se sjednává takzvaná konkurenční doložka, která posléze zaměstnance zaváže především k tomu, aby po ukončení školení nemohl začít pracovat v nejbližší době u konkurence. V těchto případech se jedná zejména o náklady vyložené ke studiu zaměstnance, který se rozhodl studovat vysokou školu a tím pádem zvýšil svou kvalifikaci ve svém zaměstnání. To samé platí i o různých manažerských kursech pořádaných podnikem.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace