< Zpět na výpis | 1. ledna 2019

Kdy má zaměstnanec možnost využít placené volno?

Víte, že si můžete vzít placené a rovněž i neplacené volno? Ovšem, jak vědět, kdy je třeba o které volno v práci zažádat? A jaké situace jsou pro získání volno stěžejní?

Svatba, porod i pohřeb

Na volno v zaměstnání máte kromě klasické čtyřtýdenní dovolené nárok i na takzvané placené a neplacené volno. To můžete využít zejména k důležitým událostem, které ve vašem životě nastanou. Mezi tyto významné události patří zejména svatba, porod ale také i pohřeb. Zaměstnavatel vás v těchto situacích musí z pracovního kola uvolnit a to vždy.  V případě svatby máte nárok na dva dny volna, přičemž jeden je určen pro svatební přípravy a ten druhý pro den svatby. Náhradu mzdy ovšem dostanete pouze za jeden jediný den. O den placeného volna má ovšem kromě samotného ženich či nevěsty právo zažádat i rodiče novomanželů a rovněž i děti rodičů, kteří mají svatbu. Den volna vám náleží i tehdy, vezete-li svou manželku či přítelkyni do porodnice. Za tento den vám náleží náhrada mzdy. Volno ovšem můžete dostat i na den porodu, v tomto případě vám ovšem již žádná náhrada mzdy nenáleží. Ovšem dobrou zprávou pro všechny novopečené tatínky je jistě otcovská, kterou mají na sedm dní placenou OSSZ. U smrti někoho z rodiny vás zaměstnavatel musí pustit na celé tři dny, přičemž náhradu dostanete za všechny zmíněné dny.

Návštěva lékaře

Pokud musíte neodkladně navštívit svého lékaře, máte i tehdy od svého zaměstnavatele zaručené placené volno. Podmínkou ovšem je, že se váš lékař musí nacházet v místě vašeho bydliště, pokud tedy budete chtít navštívit specialistu na jiném místě, náhrada mzdy vám nepřísluší. Rovně si můžete vzít volno tehdy, budete-li doprovázet k lékaři někoho ze svých blízkých. Jednat se ovšem musí o nezbytně nutný doprovod a náhrada mzdy vám v tomto případě nepřísluší.

Špatné počasí a zácpa na silnici

I tyto překážky vám hrají v případě volna do karet. Volno ovšem dostanete pouze na dobu nezbytně nutnou, tedy na dobu, po kterou bude nepříznivá situace, která vám brání v cestě do zaměstnání trvat. V tomto případě ovšem rovněž náhradu mzdy nečekejte.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace