< Zpět na výpis | 29. prosince 2018

Kdy zaměstnavateli oznámit těhotenství?

Těhotenství je pro každou ženu obdobím obrovských změna a to nejen těch fyzických, nýbrž i psychických.

Proto se není čemu divit, když těhotná žena neví, jak si počít s oznámením svého stavu právě ve svém zaměstnání, respektive netuší, jak toto oznámení správně načasovat. Oznámení rodině a přátelům je radostné, ovšem jak zareaguje zaměstnavatel na tento požehnaný stav a na co vůbec má a rovněž nemá v souvislosti s těhotnou zaměstnankyní právo?

Po potvrzení těhotenství neotálejte s vyrozuměním svého nadřízeného

Mnoho žen se obává toho, že je zaměstnavatel převede na hůře placenou práci anebo je dokonce ze zaměstnání po oznámení této noviny, po nějakém čase vyhodí. Na to ovšem ze zákona nemá právo, jelikož a protože zákon těhotné chrání, jak jen to jde a rovněž se snaží i o to, aby v případě přeřazení na jinou pracovní pozici, která bude hůře placená, těhotná žena po finanční stránce nikterak nestrádala. Tudíž není naprosto čeho se bát. O svém jiném stavu tak můžete svého zaměstnavatele informovat ihned poté, co své těhotenství budete mít potvrzené od gynekologa. Naopak tím svému nadřízenému uděláte obrovskou službu, jelikož se bude již moci poohlížet po nástupci, který obsadí po dobu vaší mateřské a rodičovské dovolené váš post.

Noční směny a přesčasy po vás nikdo nemůže vyžadovat

Pokud těhotná pracuje na směny a do její pracovní doby spadají i noční směny, v momentě, kdy čeká potomka, nemůže po ni nikdo chtít, aby na noční směny docházela. To samé platí o přesčasech, které se rovněž s těhotenstvím vylučují. Stejně je na tom i práce, která by samotnou matku či plod ohrožovala na životě. Veškeré profese, které nesmí matka vykonávat, jsou k dispozici v samotném zákoně. V tomto momentě musí těhotnou zaměstnankyni nadřízený převést na jinou pracovní pozici. Pokud by to znamenalo i nižší platové ohodnocení, je možné, aby zaměstnankyně podala žádost o vyrovnávací příspěvek v mateřství, který tak, jak samotný název napovídá, finanční rozdíl zcela nahradí. V momentě, kdy navíc čekáte dítě, nemá zaměstnavatel právo na to, aby vás ze zaměstnání vyhodil. Také vás musí tehdy, vrátíte-li se zpět do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, usadit na vaše původní pracovní místo.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace