< Zpět na výpis | 6. března 2019

Máte alergii na svého kolegu v práci?

Říká se tomu sociální alergie a můžete jí mít v podstatě na kohokoliv ze svého okolí.

Může se jednat o souseda, spolužáka, spolubydlícího či také o kolegu v práci, kterého musíte chtě nechtě vídat každý den. Co s tím, když vám váš kolega leze na nervy a vy s ním musíte spolupracovat? Kde hledat řešení a podstatu toho, proč vás váš kolega tak neskutečně štve a jak se sociální alergií bojovat?

Nedokážete popsat, proč vám kolega tak leze na nervy?

U sociální alergie, kterou si vypěstujete, vůči někomu ve vašem zaměstnání se velmi těžko hledá důvod, proč vznikla. Může to být tím, že vás štve, jak neustále nechává neumytý hrníček v kuchyňce či tím, že se vás neustále dokola na něco ptá anebo za něj jednoduše děláte jeho práci. Tento banální konflikt vás posléze nutí k tomu vašeho kolegu nenávidět a po čase si na něj vypěstujete takovou alergii, že vás bude rozčilovat už jen to, že na vás vůbec mluví. Východiskem z této situace může být zejména oproštění se od hledání důvodu, proč k možná vzájemné alergii vůbec došlo. Byl by to jen zbytečně promrhaný čas.

Vezměte si dovolenou

Zkuste si alespoň na pár dní vzít dovolenou a po svém návratu se snažte se svým kolegou opět normálně bavit. Pokud vám ale ani několik dní strávených mimo vaši kancelář a společnou interakci nepomohou, budete muset vyhledat jiné východisko z celé situace.

Svěřte se, ale nehledejte spojence

Pokud se svěříte dalšímu kolegovi či rovnou svému nadřízenému, rozhodně se vám uleví. To ovšem neplatí o situaci, kdy ze své vrby uděláte spojence. Tím byste pouze přiživovali celou svou nenávist. Vždy si však přehodnoťte argumety jakými budete tento nepříjemný stav popisovat. Pokud nebudou dostatečně pochopitelné, ostatní je vyhodnotí jako malichernost a v jejich očích zbytečně klesnete. 

Může pomoci organizační změna

Pokud už je z vašeho pohledu situace neúnosná, snažte se požádat o přeřazení na jinou pracovní pozici či alespoň do jiné kanceláře, což někdy velmi dané situaci pomůže. A pokud se i přesto nebudete moci vyhnout vzájemné komunikaci, vsaďte raději než na osobní shledání na komunikaci po e-mailu. V případě, když dojde až ke slovním přestřelkám, buďte nad věcí a zbytečně nepodněcujte konflikt. I zde platí pravidlo, že moudřejší ustoupí. 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace