< Zpět na výpis | 24. února 2019

Mateřská, rodičovský příspěvek a porodné

Narození miminka není jen o sladkých pocitech naplnění samou neutuchající rodičovskou láskou, nýbrž i spoustě papírování, které vás ještě před samotným termínem porodu a následně i po narození děťátka čeká.

Ne každý ovšem ví, jak si ve spletitých vodách administrativy spojené s narozením dítěte poradit v momentě, kdy takzvaně dojde na lámání chleba, tedy na situaci, kdy budete nuceni o své nároky muset žádat a být připraveni i na situace, které vám možná nepřijdou příliš košer, avšak vás v maratonu vyřizování stejně tak zastihnou. Víte tedy, na co a také kdy máte nárok? Tušíte, jak je to s porodným, peněžitou pomocí v mateřství a také následnou rodičovskou dovolenou? Pokud v těchto otázkách jako nastávající maminka tápete, je na čase si stěžejní témata, která se k rodičovským povinnostem pojí, lehce osvětlit.

Na porodné nemá nárok každý

Dříve bylo samozřejmostí, že žena, která porodila své první dítě, dostala automaticky od státu jednorázovou výplatu peněz v podobě porodného. Doba se ovšem rapidně změnila a to, co bylo pro naše maminky samozřejmostí, již dnes tak samozřejmé není. Porodné je sice dávka, která je vyplácena maminkám proto, aby mohli svému drobečkovi v prvních měsících života pořídit základní výbavičku a další nezbytnosti, kterých není opravdu málo, avšak ne každé mamince na tuto jednorázovou dávku vznikne nárok. Nárok na něj má totiž pouze ta žena, která včetně rodičovského příspěvku naplnila rodinný rozpočet tehdy, chodila-li do zaměstnání, alespoň částkou, která nepřevyšuje 2,4 násobek státem uznaného životního minima. Pokud tak matka zůstane s dítětem sama, hovoříme o částce 11.712 Kč. Ovšem v případě, kdy s matkou žije otec miminka, jedná se tedy o tříčlennou rodinu a ta ze zákona nesmí pobírat dohromady více jak 18.504 Kč. Z toho vyplývá, že na částku porodné dosáhnou pouze matky či páry, kteří ve svém zaměstnání vydělávají v průměru tolik, kolik činí minimální mzda. Výše porodného činí 13.000 Kč a je určena pouze pro ženy, které porodily své první dítě.

PPM neboli peněžitá pomoc v mateřství

První dávkou, která je určena maminkám, které pod srdcem nosí své dítě, je takzvaná peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Ta je vyplácena OSSZ a trvá 28 týdnů. Nejdříve na ni matka může nastoupit od počátku svého osmého týdne před očekávaným porodem až do počátku šestého týdne před porodem. Tato částka se liší u každé maminky v závislosti na tom, jaký byl její měsíční plat. Peněžitá pomoc v mateřství se totiž vypočítává z ročního platu každé zaměstnankyně, která byla pojištěna minimálně po 270 dní. V opačném případě nárok na peněžitou pomoc v mateřství ženě nevzniká a ihned nastupuje na rodičovskou dovolenou, u které bude pobírat minimální možnou částku závislou na životním minimu. Pro výplatu PPM je důležité potvrzení od gynekologa, které se předá zaměstnavateli, jenž příslušné OSSZ odešle společně s ročním výdělkem fakta, která budou hrát důležitou roli pro následný výpočet této částky. Po skončení peněžité pomoci v mateřství je nutné se obrátit na úřad práce a vyřídit si rodičovskou dovolenou.

Rodičovská dovolená

O rodičovský příspěvek žádá žena maximálně ve čtyřech měsících věku dítěte. V té době totiž zhruba končí 28 týdenní peněžitá pomoc v mateřství, kterou vyplácela OSSZ. V tuto dobu je tedy vhodné navštívit příslušnou OSSZ, a nechat si vystavit potvrzení o výši vyplácené PPM, která bude rozhodná pro samotný úřad práce, který se bude zabývat vaší rodičovskou dovolenou. S tímto dokumentem a následně především s rodným listem svého dítěte a se svým občanským průkazem, se dostavíte na úřad práce, který vám bude po následující maximálně 4 roky poskytovat rodičovský příspěvek. Ten pozvolna naváže na končící peněžitou pomoc v mateřství a bude plynout tak dlouho, jak si jen budete přát. S dítětem můžete zůstat doma po 4 roky. Pokud ale například chcete zůstat doma pouze dva či tři roky, je to možné. Na základě délky vaší rodičovské se posléze vypočítá částka, kterou každý měsíc budete dostávat od úřadu práce. Momentálně je částka, kterou musíte po vámi zvolenou dobu vyčerpat 220.000 Kč. Tato částka se bude v lednu roku 2020 navyšovat o 80.000 Kč.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace