< Zpět na výpis | 1. listopadu 2019

Mateřství a práce

Mateřství a kariéru velmi často nelze skloubit dohromady. Jaká se tedy nabízí řešení?

Valná většina žen v ČR tak zůstává se svými dětmi nejčastěji do tří let věku doma a poté se vrací buď na svou původní pracovní pozici či si hledají novou práci. Po třech letech strávených stavěním hradů z písku a skládáním kostiček se ovšem české ženy velmi těžko vracejí zpět do pracovního procesu a ač by polovina z nich stála o to pracovat, a přitom pečovat o dítě, málokdy je to možné. Důvodem je minimum částečných úvazků, prací z domova a také nedostatek dětských skupin, do kterých by se dalo malé dítě umístit.

Pokles kvalifikace po rodičovské dovolené

U velké části žen, dochází po návratu z rodičovské dovolené k takzvanému poklesu jejich kvalifikace. Díky tomu se matky, které se vracejí zpět do zaměstnání po třech, popřípadě po šesti či více letech, na pracovním trhu setkávají se značným znevýhodněním a velmi často se spokojí i s prací, která je pod jejich úroveň, respektive nikterak nesouvisí s jejich kvalifikací či vzděláním. Ženy, které se totiž vrací po mateřské do práce, bojují s velkým nedostatkem sebevědomí, což jim velmi škodí při hledání nového zaměstnání.

Zkrácené úvazky se u nás vyskytují velmi zřídka

Velkým řešením celého problémů se skloubením mateřství a práce by mohly být takzvané zkrácené úvazky, o které je ze strany rodičů velký zájem. Jejich počet je ovšem velmi omezený a volná pracovní místa jsou ihned obsazená. To samé platí také o Homeofficech, neboli pracích z domova, kterých je rovněž jako po šafránu. Pro mnohé maminky by ovšem práce z domova byla jediným řešením, jak neztratit potřebné znalosti z oboru, a přitom se vyhnout poklesu sebevědomí, které na rodičovské dovolené trpí. Kromě jiného by si celá řada maminek doma i velmi ráda přilepšila ke svému příjmu a stala se tak součástí rodinného rozpočtu, který víceméně závisí na roli muže, tedy „živitele rodiny.

 Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace