< Zpět na výpis | 25. července 2019

Může nepodnikatel vystavit fakturu? Ano, ale jen za jistých pravidel

Máte své zaměstnání na hlavní pracovní poměr a přitom si bokem přivyděláváte například malováním, zhotovováním výrobků, psaním článků či organizováním svateb?

V tom případě si jistě vaše služby bude chtít dát objednatel do svých nákladů, k čemuž ovšem potřebuje v ruce držet fakturu za tyto služby. Můžete vystavit fakturu v momentě, kdy nejste podnikatelem, nýbrž si těmito službami pouze přivyděláváte a vaše odměna není vyšší jak 30.000 Kč? Odpověď zní, ano, vystavit fakturu za podobné služby je možné. Vědět byste ovšem měli o jistých podmínkách, které je třeba dodržovat.

Musí se jednat o váš příležitostný příjem

Vypomůžete čas od času sousedovi s úklidem v jeho firmě anebo párkrát do roka zhotovíte několik výrobků pro místní firmu? V tom případě můžete být naprosto v klidu, jelikož se v tomto případě jedná o příležitostný příjem, který se neopakuje pravidelně. Pokud by se podobná činnost opakovala každý měsíc, bylo by vaší povinností si tyto příjmy uvést do daňového přiznání a to i tehdy, kdyby nepřekročily onu hranici 30.000 Kč, a to mnoho lidí příliš netuší.

Vystavení faktury má svá pravidla

Fakturu jako nepodnikatel budete vystavovat objednateli na základě vaší předchozí vzájemné dohody či objednávky určitého díla anebo služby. Fakturu tedy vystavujete za předem stanovených podmínek, které jsou neměnné a zavazují samotného objednatele k tomu, aby za vaše služby řádně a včas zaplatil. Faktura tedy musí kromě jiného obsahovat přesný popis služby, která byla vykonána a také částku, za kterou byla služba zhotovena. Každá faktura by rovněž z důvodu správné evidence, měla obsahovat pořadového číslo. Jelikož ovšem faktura není daňovým dokladem, údaje o DPH na ní nemají co dělat. Stejně tak, jako údaje o zdanitelném plnění. Faktura se totiž v tomto případě nemůže ztotožňovat s daňovým dokladem.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace