< Zpět na výpis | 1. ledna 2019

Na co máte nárok ve zkušební době?

Zkušební doba slouží k takzvanému oťukávání zaměstnance a zaměstnavatele. Co od ní ovšem můžete očekávat a na co máte v tomto období nárok?

Zkušební doba není povinností

Zkušební doba není rozhodně povinností. To, zda jí zaměstnavatel sjedná či nikoliv je čistě jeho věc. Pokud se ovšem rozhodne zkušební dobu svému zaměstnanci poskytnout, je třeba, aby její délka, která je ve většině případů sjednána na tři měsíce, byla obsažena v pracovní smlouvě, která musí být samozřejmě v písemné formě. Popřípadě lze zkušební dobu dohodnout i samostatnou písemnou dohodou mimo pracovní smlouvu. Nejpozději se zkušební doba sjednává na den, který je domluven jako den nástupu do zaměstnání. Pokud by chtěl zaměstnavatel sjednat zkušební dobu dodatečně po započetí pracovního poměru, není to již možné.

Jak dlouhou zkušební doba trvá?

Zkušební doba trvá minimálně tři měsíce a maximálně šest. Šestiměsíční zkušební doba se sjednává u vedoucích zaměstnanců. Prodlužovat zkušební dobu během pracovního poměru není možné. Lze se pouze dohodnout na jejím zkrácení či dokonce zrušení.

Konec pracovního poměru může přijít nečekaně

Jak již bylo řečeno, zkušební doba se sjednává z důvodu toho, aby se vzájemně poznal zaměstnavatel se svým zaměstnancem. Pokud zaměstnavatel během zkušební doby zjistí, že mu pracovní výkon zaměstnance nestačí, může ho bez okolků z práce vyhodit. Ve zkušební době na to má nárok bez udání důvodu stejně tak, jako samotný zaměstnanec. Vždy ovšem toto rozhodnutí musí mít svou písemnou podobu. Bouchnout do stolu a odejít z kanceláře šéfa rozhodně nestačí.

Kdy vás ve zkušební době nesmí vyhodit?

Existují ovšem i případy, kdy vás ve zkušební době zaměstnavatel vyhodit ze zaměstnání nesmí. Mezi tyto případy patří zejména pracovní neschopnost. Máte nad sebou v tomto případě ochranu v délce trvání 14 dní. Během těchto čtrnácti dní vás zaměstnavatel ač jste ve zkušební době, vyhodit rozhodně nesmí a ani nemůže. Propustit vás může až patnáctý den vaší pracovní neschopnosti. V opačném případě máte nárok na to se výpovědi ze strany svého zaměstnavatele bránit.

 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace