< Zpět na výpis | 27. února 2020

Na co nezapomenout při vyplňování daňového přiznání

Patříte mezi daňové poplatníky se zdanitelnými příjmy dle § 7 až § 10 zákona o dani z příjmu a musíte vyplnit standardní čtyřstránkové daňové přiznání? Podívejte se, na co nezapomenout. Daňové přiznání za rok 2019 je třeba doručit do 1. dubna 2020. Pokud

Uveďte všechny zdanitelné příjmy

Do daňového přiznání musíte uvést všechny zdanitelné příjmy v příslušném členění. Zaměstnanci, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností nebo třeba pronájmem musí uvést i příjmy ze závislé činnosti ze zaměstnání, i když z nich byla během roku odvedena zálohová daň z příjmu. Údaje získáte z potvrzení o zdanitelných příjmech vydané zaměstnavatelem, které budou přílohou daňového přiznání. Pro výpočet dílčího základu daně ze závislé činnosti slouží řádky č. 31 až 35. Dílčí základy daně dle § 7 až § 10 se uvádí do řádků č. 37 až 41. Výsledný základ daně je v řádku č. 45.

Proveďte všechny odpočty

Daňový základ se snižuje o nezdanitelné položky uvedené v § 15 zákona o dani z příjmu. Pokud na daňové odpočty vzniká nárok, bude vaše daňová povinnost nižší. Všechny nároky na snížení daňového základu musí být přílohou. Může jít o spoření na důchod nebo třeba pojistky. V bance získáte potvrzení o zaplacených úrocích z úvěru na bydlení. Nezdanitelné položky se uvádí do řádků č. 46 až 54. V řádku č. 55 je základ daně snížený o nezdanitelné položky a v řádku č. 57 se vypočítá 15% daň z příjmu. Daňoví poplatníci s povinností platit 7% solidární daň ji vypočtou v řádku č. 59.

Nezapomeňte, že se sleva na poplatníka nekrátí

Daňové slevy a zvýhodnění na děti se uvádí do řádků č. 64 až 72. Základní sleva na poplatníka se uplatňuje vždy v plné nekrácené výši 24 840 korun. Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, vzniká nárok na daňový bonus ve výši rozdílu uváděný do řádku č. 75.

Pozor na zaplacené zálohy a přílohy

Uveďte zaplacené zálohy na dani z příjmu ze závislé i samostatné výdělečné činnosti v oddílu 7 na straně 3 dole. K daňovému přiznání přiložte všechny přílohy a daňové přiznání podepište. Daňoví poplatníci s nárokem na daňový přeplatek vyplní také žádost na straně 4 dole o zaslání přeplatku na účet a na poslední straně budou 2 podpisy.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace