< Zpět na výpis | 21. září 2019

Nástup do nového zaměstnání

Čeká vás nástup do nového zaměstnání? V tom případě jste měli štěstí a uspěli jste na přijímacím pohovoru.

Nyní vás čeká nový začátek pracovního života. Víte, na co všechno ovšem před samotným nástupem do nového zaměstnání nesmíte zapomenout? Pokusíme se přiblížit základní věci, které je třeba si ohlídat.

Samotný podpis nové pracovní smlouvy

Pracovní smlouvu musíte bezpodmínečně podepsat ještě v ten den, kdy do své nové práce nastupujete. Je rozumné, si znění pracovní smlouvy vyžádat předem a na případné nejasnosti se zeptat. Co ovšem pracovní smlouvu musí striktně obsahovat, je především informace o druhu vámi vykonávané práce, místě výkonu práce, dni nástupu do nového zaměstnání a rozhodně rovněž i nezbytně nutné informace o vaší dovolené či o rozvržení pracovní doby.

Mimo jiné se ve vaší pracovní smlouvě objeví rovněž i údaj o sjednané mzdě. Velmi často se ovšem stává, že je údaj o výdělku uveden ve mzdovém výměru. V tomto případě zbystřete, neboť lidé příliš nevědí, že v případě, kdy je mzda uvedena ve mzdovém výměru a nikoliv v pracovní smlouvě, může ji zaměstnavatel jednostranně kdykoliv snížit a to i bez jakéhokoliv výslovného souhlasu zaměstnance. Z tohoto důvodu upřednostňujte údaj o vaší mzdě v pracovní smlouvě.

Jaké osobní údaje byste měli svému zaměstnavateli poskytnout?

Při nástupu do vašeho nového zaměstnání se připravte na to, že po vás zaměstnavatel bude požadovat celou řadu nezbytně nutných údajů. Mezi které patří zejména vaše adresa, číslo občanky a také rodné číslo. Adresa je společně s rodným číslem pro zaměstnavatele důležitá zejména z toho důvodu, že tyto osobní údaje musí využít ve své daňové evidenci a také při registraci na zdravotním a sociálním pojištění. Některé firmy od svých zaměstnanců požadují kromě jiného rovněž i výpis z rejstříku trestů a to zejména tehdy, je-li bezúhonnost u dané pozice nutná. Co ovšem prozrazovat nemusíte, jsou vaše majetkové poměry či informace o tom, zdali jste v odborech.

Co si k podpisu smlouvu vzít s sebou?

Svůj první den v novém zaměstnání budete vyzváni již ke zmíněnému podpisu vaší nové pracovní smlouvy. Tudíž je nezbytně nutné, abyste si nezapomněli občanský průkaz a také kartičku zdravotní pojišťovny. Rovněž si s sebou vezměte svůj zápočtový list z předchozího zaměstnání a rovněž nezapomeňte ani na číslo bankovního účtu.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace