< Zpět na výpis | 22. ledna 2019

Návrat do zaměstnání po mateřské/rodičovské dovolené

Návrat do zaměstnání po mateřské či rodičovské dovolené není v životě ženy rozhodně lehkou zkouškou. Nebývá výjimkou, že zaměstnavatel s ženou již pro další působení nepočítá.

Má na to vůbec právo? Může ženu přeřadit na jinou pracovní pozici či jí vyhodit? A co dělat v případě, kdy žena očekává další přírůstek v momentě, kdy se vrátila do své původní práce?

Návrat po mateřské dovolené

Pokud se žena bude do svého původního zaměstnání vracet již po skončení její mateřské dovolené, tedy po uplynutí 22 týdnů od narození jejího potomka, musí zaměstnavatel ze zákona ženě takzvaně podržet její stávající pracovní pozici na jejím pracovišti. Tudíž v momentě, kdy pracovní pozici nahradil jiným zaměstnancem, musel tomuto zaměstnanci sdělit, že se jedná o místo, které slouží jako záskok za mateřskou dovolenou a zaměstnanec tak musí počítat s blížícím se koncem chtě nechtě. V momentě, kdy ovšem zaniklo pracovní místo během mateřské dovolené, či již bylo pracoviště zrušeno, musí zaměstnavatel nabídnout ženě jinou pozici se stejným druhem práce, který byl sjednán v její pracovní smlouvě před nástupem na mateřskou dovolenou.

Návrat po rodičovské dovolené

Odlišná situace ovšem nastává v případě, kdy se žena vrací do práce po rodičovské dovolené, která může trvat až čtyři roky. V tomto případě zaměstnavatel nemá povinnost držet zaměstnankyni její původní místo nýbrž má pouze a jen takzvanou obecnou povinnost přidělit ženě práci, která odpovídá druhu práce sjednané v její původní pracovní smlouvě. Polovině rodičů se povede vrátit se zpět na své původní místo v zaměstnání ovšem té druhé již nikoliv. Spokojit se posléze musí s adaptací na novou pracovní pozici a někdy i na jiný kolektiv kolegů. Ani v případě mateřské a rodičovské dovolené ovšem není možné ženu po skončení jejich mateřských povinností vyhodit či dokonce výpovědi hrozit.

Očekávání dalšího přírůstku v době návratu do zaměstnání

Velmi často se stává, že žena, která se vrátí po skončení rodičovské dovolené zpět do práce, za nedlouhou svému zaměstnavateli oznámí další těhotenství. V tomto případě má žena hned několik možností:

  • nastoupit zpět do zaměstnání pouze na dobu, která bude připadat době nástupu na další mateřskou dovolenou
  • požádat svého zaměstnavatele o neplacené pracovní volno, přičemž v tomto případě nemusí zaměstnavatel žádosti vyhovět
  • anebo v případě rizikového těhotenství nastoupit na takzvanou dočasnou pracovní neschopnost, přičemž bude logicky dále zaměstnaná

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace