< Zpět na výpis | 22. května 2019

Nebankovní půjčky aneb na co si dát pozor?

Nebankovní půjčky představují jednu z nejsnadnějších cest, jakou lze získat finanční hotovost v momentě, kdy se k vám banka z důvodu kupříkladu vaší špatné platební morálky či nízkého měsíčního příjmu pro půjčku, obrací zády.

V mnohých případech jsou ovšem praktiky nebankovních půjček velmi nevhodné a často tyto půjčky končí exekucí či zastavením nemovitosti. Pokud ovšem přece jen toužíte po tom, půjčit si u nebankovní instituce, měli byste znát několik faktů, díky kterým předejdete následným finančním problémům a potažmo i dluhové pasti.

Nekalé praktiky poskytovatelů nebankovních půjček

Někteří poskytovatelé nebankovních půjček nejednají se svými klienty příliš férově a ti se posléze dostávají do problémů, ze kterých se jen velmi těžko dostávají ven. Srovnatelnost s bankami, které se v případě půjček musí řídit pokyny ČNB, je tak naprosto vyloučena. O férový přístup nebankovní instituce často nezavadíte. Co od ní ovšem můžete získat je nehorázně vysoký úrok z vaší půjčky, který v mnohých případech dosahuje astronomické hranice.

Zjistěte si, kolik činí RPSN

Předtím, než podepíšete smlouvu s nebankovní institucí, měli byste si zjistit, kolik činí takzvané RPSN neboli takzvaná roční procentní sazba nákladů. Tento koeficient nás informuje nejen o výši úrokové míry, za kterou nám nebankovní potažmo bankovní instituce půjčuje své peníze, ale také o dalších poplatcích, které budete muset úvěrové společnost společně se svou půjčkou vrátit zpět. Do těchto nákladů se řadí zejména:

  • Náklady spojené s vedením úvěrového účtu
  • Poplatky za vyřízení půjčky
  • Připsání půjčky na účet
  • Příjem jednotlivých splátek
  • Výpis o stavu úvěrového účtu
  • Pojištění pro případy, kdy nebudete schopni půjčku splácet a mnoho dalšího

A právě vysoké RPSN má jednoho společného jmenovatele a tím je nebankovní půjčka. V mnohých případech se tak můžete setkat i s 20% převýšením RPSN oproti klasické bance. Pro zajímavost činí RPSN u některých bank zhruba 20% ročně, nebankovní půjčky mohou své RPSN stanovit až na kupříkladu 3300%, což o dobrých mravech nebankovních institucí vypovídá své.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace