< Zpět na výpis | 2. listopadu 2019

Nelegálních zaměstnanců v ČR přibývá

V současné době v ČR pracuje stále více zaměstnanců z ciziny, kteří na našem území pobývají a rovněž i pracují, ovšem bez patřičného povolení.

Pro firmy, které například potřebují sezónní pracovníky, je tento potup značně levnější a také jednodušší, a to i za předpokladu, že se tímto jednáním pohybují na hranici zákona. Jen v loňském roce objevila kontrola téměř 4.000 nelegálních pracovníků, což je dvakrát větší počet, než tomu bylo před dvěma lety.

Bez pracovníků z ciziny se zaměstnavatelé neobejdou

Bez pracovníků z ciziny se čeští zaměstnavatelé již nemohou obejít. Mají totiž k dispozici spoustu pracovních míst, která zejí prázdnotou a zájem o ně, jednoduše není. Nejčastěji cizince zaměstnávají soukromé firmy, které mají svých zaměstnanců jako po šafránu a volné pozice vyplňují lidmi ze západních zemí, a to především z Ukrajiny a z Polska. Tito lidé zde poté pobývají zejména na polská víza, která jim ovšem uzavření pracovně právního poměru neumožňují a v případě, kdy je odhalí kontrola, čeká je nejprve pokuta a také podmínka spočívající v zákazu cesty do ČR, klidně i po dalších deset let. Bohužel ani cizince ani samotné zaměstnavatele tyto hrozby od jejich nelegálního zaměstnávání neodrazují.

Firmy chtějí šetřit

Zdravotní a sociální pojištění, odvody finančnímu úřadu, zákonné pojištění zaměstnavatele, administrativní zátěž a mnohé další finanční i nefinanční záležitosti, jsou pro každého podnikatele, který se snaží, co možná nejvíce ušetřit, finančně náročné. Proto je pro něj nelegální způsob zaměstnávaní pracovníků, kteří jsou často ochotni pracovat i ve velmi nestandardních podmínkách, často levnější a schůdnější variantou než zaměstnávání kvalifikovaných pracovních sil z tuzemska. Ač se vláda snaží nelegální zaměstnávání korigovat, úplně dobře se to stále nedaří a nelegálních zaměstnanců rok, od roku přibývá.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace