< Zpět na výpis | 19. září 2019

Nemoc z povolání aneb jak je to s odstupným?

Pracujete ve firmě, kdy vykonáváte kupříkladu již několik let stále dokola jednu a tu samou činnost?

Své o tom ví například svářeči, truhláři, zahradníci a jiní. Najednou vás z ničeho nic začnou trápit jisté zdravotní komplikace, mezi které patří zejména velmi rozšířené problémy karpálními tunely. Máte v případě, kdy vám lékař sdělí, že jste si karpální tunely či jinou nemoc přivodili v zaměstnání, nárok na odstupné a kolik vůbec bude činit?

Ze všeho nejdůležitější je posudek

V praxi není vyloučeno, že si zaměstnanec v průběhu doby, kterou stráví ve své práci, přivodí jisté trvalé zdravotní poškození, které mu bude znepříjemňovat život a v horším případě mu bude dokonce i bránit v dalším výkonu jeho povolání. Tento stav není ojedinělý a lze s ním pracovat tak, že si vyžádáte ze všeho nejdůležitější zdravotní posudek. O tom, zda se ve vašem případě skutečně jedná o nemoc z povolání, rozhodne zejména pověřený zdravotník a to na základě seznamu možných nemocí, které s výkonem povolání souvisejí. V případě karpálních tunelů, o kterých padla řeč v úvodu, lze tuto nemoc považovat za nemoc z povolání. Na základě následného vyšetření zaměstnance, je vydán posudek, ve kterém je jasně stanoveno, zda je zaměstnanec postihnut nemocí z povolání či zda je touto nemocí alespoň do jisté míry ohrožen do budoucna.

Odstupné ve výši dvanácti platů

Pokud lékařský posudek hovoří jasně o nemoci z povolání, má zaměstnavatel možnost rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem a to, s dva měsíce trvající výpovědní lhůtou. Pokud se obě strany dohodnou, může být výpovědní lhůta buď zkrácena anebo naopak prodloužena. Rovněž je možné pracovní poměr ukončit dohodou. V každém případě má zaměstnanec nárok na to, aby mu bylo v případě uznání nemoci z povolání vyplaceno nejméně dvanáct měsíčních výdělků.

Kdy na odstupné nemáte nárok?

O odstupném nemůže být řeč v momentě, kdy zaměstnavatel jasně prokáže, že za vznik nemoci z povolání si může samotný zaměstnanec. Tato situace nastává tehdy, byl-li zaměstnanec seznámen s pokyny, které měli zajistit bezpečnost jeho zdraví při práci a bylo mu poskytnuto všech možných ochranných pomůcek a on sám na veškeré tyto zásady nedbal. Tudíž například nepoužíval ochranné pomůcky při práci či jednal při svém výkonu v rozporu s danými pokyny.

Další možná náhrada škody

Odstupným ovšem vaše nároky na finanční odškodnění vašich zdravotních problémů nekončí. Pokud vám totiž v důsledku vaší nemoci z povolání vznikne jakákoliv újma a to například v podobě ztráty výdělku poté, co byl ukončen ze zdravotních důvodů váš pracovní poměr či vám vznikla celá řada nákladů spojených s vaší léčbou, je možné po zaměstnavateli požadovat náhradu této škody. Každý zaměstnavatel je samozřejmě proti těmto případům pojištěn, tudíž by s výplatou této škody neměla být spojena žádná finanční nejistota zaměstnavatele ani žádný jiný problém.

Co dělat, když nezískáte posudek?

Další neméně příjemná situace může nastat tehdy, když nezískáte lékařský posudek na vaši nemoc z povolání. Stát se tak může zejména z toho důvodu, že lékař stanoví, že pro práci sice již ze zdravotních důvodů nejste způsobilý, ovšem není to vinou zaměstnavatele. V tomto případě byste tak mohli dostat výpověď bez nároku na odstupné. Rovněž může dojít k závěru, že jste stále schopen vykonávat danou pracovní pozici a jste k práci způsobilý. Poté tedy bude pouze a jen na vašem uvážení, zda bude ve své profesi pokračovat či nikoliv. V každém případě se můžete proti závěru lékařského posudku vždy chránit a zpochybnit ho například v návrhu pro přezkoumání na krajském úřadě.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace