< Zpět na výpis | 9. září 2019

Nemocenská v roce 2019

Jistě jste se již ve svém zaměstnání setkali s tím, že se o vás pokoušela nemoc či nachlazení, ale vy jste i přesto stále docházeli do zaměstnání a šířili tak svou virózu směle dál směrem ke svým kolegům a nadřízeným.

Namísto toho, abyste si vzali nemocenskou, která byla a doposud stále ještě je první tři dny neplacená, jste chodili s taškou plnou léků na bolest každý den směle do práce a řešili místo svého zdraví peníze, které by vám jinak nikdo neproplatil. Toto schéma od chvíle, kdy vláda schválila, takzvanou neplacenou karenční dobu znal téměř každý zaměstnanec, není tomu tak? Od července roku 2019 ale bude všechno naprosto jinak.

První tři dny nemocenské budou opět placené

Od 1. července roku 2019 se bude rušit takzvaná karenční doba a první tři dny, které budete se svou nemocí doma, vám váš zaměstnavatel znovu proplatí. Doposud tomu bylo tak, že od čtvrtého do čtrnáctého dne nemocenské, vás váš zaměstnavatel klasicky za dobu nemoci platil. Do 30 dne vaší nemoci jste dostali 60% svého stávajícího platu, do šedesátého dne již pouhých 66% a posléze 72%. Doma jste mohli zůstat na nemocenské maximálně 380 dní. Nyní navíc tedy opět dostanete zpět i ušlých 60% mzdy za první tři dny vaší nemocenské dovolené. Doposud se vám marodit rozhodně finančně nevyplatilo, od července roku 2019 už si ale volných dnů určených ke kurýrování vašich nemocí budete opět moci užívat i s finanční náhradou.

Zneužívání nemocenské

První tři dny neplacené nemocenské měli podle tehdejšího premiéra Mirka Topolánka znemožnit zneužívání nemocenské pro různé vyřizování zaměstnanců, kteří ve skutečnosti vůbec nemocní nebyli. Ovšem odvrácenou stranou mince, která měla, tyto ušlechtilé plány bylo přecházení různých, mnohdy i závažných nemocí ze strany zaměstnanců a rovněž i šíření chorob v pracovním kolektivu, které neprospívalo jak zaměstnancům, tak především samotnému zaměstnavateli, který tak najednou nepostrádal jen jednoho člověka, nýbrž hned několik. A právě z tohoto důvodů bylo znovuzavedení proplácení prvních tří dnů nemoci opravdu důležité. Opět tedy mohou zaměstnanci myslet na své zdraví a po právu o něj pečovat i s náhradou ušlé mzdy.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace