< Zpět na výpis | 1. března 2019

Nevyčerpaná dovolená. Neproplácí se a ani nepropadá.

Zjistili jste od své mzdové účetní, že máte nevyčerpanou dovolenou a nevíte, co se s ní nyní stane?

V tom případě vás můžeme uklidnit, že o ni na konci roku rozhodně nepřijdete. Obavy z toho, že vám nevyčerpaná dovolená propadne, totiž nejsou na místě. Potkáte se s ní opět v dalším roce, kam se nevyčerpaná dovolená převede. O tom, že by vám ji zaměstnavatel proplatil, ale neuvažujte, to totiž ze zákona není možné. Tato situace přichází na řadu tehdy, pokud odcházíte, ze svého stávajícího zaměstnání. Peníze tak místo svého volna rozhodně čekat nemůžete.

Čtyři týdny, které si musíte „užít“

Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou v rozsahu čtyř týdnů, kterou by si měl vyčerpat nejpozději do konce každého kalendářního roku. V roce 2016 se nedala celá tato dovolená převádět a bylo nutností, aby si jí zaměstnanec do konce roku řádně vybral. Převést se dal pouze počet dní přesahující tento rozsah. Dnes je ale možné převést do dalšího roku naprosto veškerou dovolenou, kterou zaměstnanec disponuje. De facto se převést musí, proplatit jí totiž, jak již bylo řečeno, není možné. Veškerou svou dovolenou si ale dříve či později stejně budete muset vybrat a takzvaně si jí užít, ať již chcete či nechcete.

Odchod na dovolenou má ve svých rukách zaměstnavatel

Ač se jedná o vaše pracovní volno, respektive čas, který budete chtít trávit dle svého uvážení, o tom, kdy na svou dovolenou nastoupíte i přesto rozhoduje váš zaměstnavatel. Samozřejmě existují případy, kdy si zaměstnanec požádá o dovolenou s předstihem a to například tehdy, zaplatil-li si například letní dovolenou s určitým časovým předstihem a podobně. Ovšem ne vždy musí zaměstnavatel svému podřízenému vyjít v otázce jeho dovolené vstříc a na dovolenou vás jednoduše nepustí. I přesto vám ale váš zaměstnavatel musí ze zákona umožnit svou dovolenou si vybrat a to nejlépe v kalendářním roce, ve kterém vám na dovolenou vznikl nárok. To znamená, že v roce 2019 budete čerpat dovolenou roku 2019 a podobně. V případě, kdy budete mít nevyčerpanou dovolenou převedenou do roku 2019, máte právo na to, určit si sami do 30. června 2019, kdy chcete „starou“ dovolenou vyčerpat. K oznámení tohoto faktu zaměstnavateli vám postačí předstih čtrnácti dnů v případě, kdy se nedomluvíte se svým zaměstnavatelem jiným způsobem. Tato situace ovšem nikterak neovlivňuje zaměstnavatelům nárok na to, aby vám termín „staré“ dovolené určil sám. Pokud ovšem zaměstnavateli brání v tom, aby vás na dovolenou pustil jisté překážky a to například provozní důvody, kdy se může jednat zejména o sezónní práci a podobně, budete se této situaci muset podřídit. Překážka ovšem může nastat i z vaší strany, a sice tehdy, když patříte mezi tak uvědomělé pracanty, kteří na dovolenou jednoduše zapomenou a nepožádají o ni. V tomto případě se tak dovolená automaticky převede do dalšího roku, kde na vás počká.

Neobávejte se zániku své dovolené

Pokud si nestihnete svou dovolenou roku 2019 vyčerpat do konce prosince roku 2019, rozhodně o ni nepřijdete. A ač má zaměstnavatel zákonné důvody k tomu, aby vám umožnil dovolenou daného roku v daném roce vyčerpat, mohou nastat jisté důvody, které vyčerpání znemožní. Mezi tyto důvody patří například nástup zaměstnankyně na mateřskou dovolenou, rodičovskou či situace, kdy je zaměstnanec delší dobu na neschopence. V těchto případech je tak možné danou dovolenou převést do dalšího roku, tedy až poté, co skončí veškeré překážky, které brání ve vybrání řádné dovolené v délce trvání čtyř týdnů.

Vybírat můžete svou dovolenou i z roku 2016

Dříve platilo, že dovolená, která trvá čtyři týdny, což jsou základní čtyři týdny dovolené, se kterou se setkáváme v soukromém sektoru, přičemž další nároky na dovolenou jsou benefity, se kterými někteří zaměstnanci mohou disponovat a jiní nikoliv, se musí bez výjimky převést pouze a jen jednou. Dnes je ovšem možné ještě v roce 2019 čerpat nevyčerpanou dovolenou například z roku 2016. Dovolená se tak neustále převádí do dalších let.

Chcete místo dovolené peníze? Na to zapomeňte!

Pokud víte, že vybrat si svou dovolenou bude díky vašemu pracovnímu nasazení či oboru povolání velmi složité a namísto dovolené byste se raději shledali s tučným obnosem peněz za ní, můžete na to zapomenout. Proplácení dovolené totiž zákoník práce rozhodně neumožňuje. Alespoň ne tehdy, když nekončíte ve svém zaměstnání. Pokud totiž podáte či dostanete výpověď, máte nárok na proplacení veškeré vaší nevyčerpané dovolené.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace